Ramazan Kılavuzu

Kitap: Ramazan Kılavuzu

Yazarı: Selman El-Avde

Yayınevi: Buruç

Hamd ancak âlemlerin Rabbi olan Allah’a mahsustur. Ancak O’na ibadet eder. Ve ancak O’ndan yardım dileriz. Şehadet ederim ki O’ndan başka ilah yoktur. Ve yine şehadet ederim ki Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem O’nun kulu ve Rasûlü’dür.

“Ey iman edenler Allah’tan O’na yaraşır şekilde korkun ve ancak Müslümanlar olarak can verin.” (3/Ali İmran, 103)

Bu ay yeni bir kitap tanıtma imkanı veren Allah’a hamd olsun. Ramazan ayı olma hasebiyle tanıtacağımız kitap El-Avde’nin Buruç yayınlarından çıkan ‘Ramazan Kılavuzu’ adlı eseri olacaktır. Malumdur ki boş ve anlamsız işler, aşırı ve bol tüketim, boş konuşmalar, aşırı uyku, kötü arkadaşlıklar gibi durumlar insanın kalbini karartan etkenlerdir. Allah subhanehu ve teâlâ insanın kalbinin bu tür tehlikelerden korunabilmesi için oruç gibi yükümlülükler getirmiştir.

“Ey iman edenler Allah’a karşı gelmekten sakınmanız için oruç sizden öncekilere farz kılındığı gibi size de farz kılındı.” (2/Bakara, 183)

Peygamber’e sallallahu aleyhi ve sellem Kur’an’ın indirilmesi ile geçmiş şeriatler nesh olurken, o şeriatlerde var olup da nesh olmayan sayılı faziletli amellerden biri de oruçtur.

“Oruç sizden öncekilere farz kılındığı gibi size de farz kılındı.” 82/Bakara, 183)

Yine oruç İslam’ın üzerine bina edildiği beş temel esastan biridir. Bu öneme binaen gerek alimler, gerek davetçiler zaman zaman yayınladıkları eserlerle orucun faziletlerini insanlara anlatmaya çalışmışlar.

Çünkü oruç kişinin Allah’a karşı gelmekten sakınma duyarlılığını oluşturur.

Yine oruç cehennemden koruyan kalkandır. Cabir b. Abdullah’dan radıyallahu anh rivayet edildiğine göre Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyuruyor:

“Oruç kalkandır. Kul onunla kendini cehennemden korur.” (İmam Ahmed, 14840)

Hakeza cennete götüren yoldur. Oruç sahibine şefaat eder, bağışlanma ve kefaret vesilesidir.

Oruç iki cihan saadetini sağlar.

Orucun faziletlerini biz bir kaç satırda anlayamayacağımz gibi bu faziletler, tanıttığımız esere sığmayacak kadar da çoktur. İşte yukarıda birkaçını zikrettiğimiz faziletlerin ayrıntılarını ‘Ramazan Kılavuzu’nda bulacaksınız.

Davamızın sonu Allah’a hamd etmektir.

 

Önerilen makaleler

İlk Yorumu Sen Yap

Cevap Ver