İslam Davetçilerine

Kitap: İslam Davetçilerine

Yazar: Abdullah Nasih Ulvan

Yayınevi: Ravza

Hamd ancak alemlerin Rabbi olan Allah’a mahsustur. Ancak ona ibadet eder ve ancak ondan yardım dileriz. Şehadet ederim ki O’ndan başka ilah yoktur ve yine şehadet ederim ki Muhammed O’nun kulu ve Rasulü’dür.

“Ey iman edenler Allah’tan O’na yaraşır şekilde korkun ve ancak Müslümanlar olarak can verin.” (3/Ali İmran, 102)

Yeni bir kitap tanıtma imkanı veren Allah’a hamd olsun. Bu ay Ravza yayınlarından çıkan İslam Davetçilerine isimli eseri tanıtacağız.Eser, genel itibari ile bir davetçinin önündeki engellerden bahsetmektedir. Zira bu engeller, kimi zaman davetçileri yollarından geri çevirir. Kimi zaman görevini yerine getirmekten alıkoyar. Kimi zaman da onu hedefinden saptırır, şevkini kırar, gayretinin azalmasına sebep olur.Bundan daha da kötüsü, cihad yolunun tamamen dışına çıkan, toplum içerisinde ne yapacağını bilmeyen şaşkın insanlar grubu ile düşüp kalkan biri olmasına yol açar. Ancak bu engeller tespit edilir ve sağlıklı çözüm reçeteleri uygulanırsa, bu engeller büyük ölçüde azalacaktır. Yazarın, bulunduğu coğrafyanın engellerini göz önünde bulundurarak kitabı kaleme aldığı göz ardı edilmemelidir. Bu engellerin coğrafyamızda olmadığı da söylenemez. Kitapta konu edilen engeller ise şunlardır:

1. Kalbi hastalıklılar

2. Nefsi müessir (Başlarını etkileyen) hastalıklar

3. Sosyal etkenler

4. Siyasi engeller

5. Ekonomik şartlara bağlı etkenler

6. Eğitimden kaynaklanan engeller

7. Teşkilatlanma ile ilgili engeller.

Yazar bu engelleri tek tek ele alarak, çözüm yollarını ortaya koymaya çalışmıştır. Allah’a duamız, bu çözüm reçetelerinin İslami hareketin önündeki engellerin kalkmasına vesile olup, İslam’ın yeryüzüne egemen olmasıdır.

Duamızın sonu Allah’a hamd etmektir.

 

Önerilen makaleler

İlk Yorumu Sen Yap

Cevap Ver