Siyer-i Nebi

Kitap: Siyer-i Nebi

Yazarı: Ali Muhammed Sallabi

Yayınevi: Ravza Yayınları

Hamd, âlemlerim Rabbi olan Allah’a mahsustur. Ancak O’na ibadet eder ve ancak O’ndan yardım ve mağfiret dileriz. Şehadet ederim ki Allah’tan başka ilah yoktur ve yine şehadet ederim ki Muhammed O’nun kulu ve Rasûlü’dür.

Yeni bir sayı ile bizleri buluşturan Allah’a hamd olsun. Bu sayımızda Peygamberin hayatını anlatan bir kitabı siz kardeşlerime tavsiye edeceğim. Muhakkakki şunun bilinmesinde fayda vardır. Peygamberin hayatını araştırmak, okumak ve öğrenmek her Müslüman için önemlidir. Aynı zamanda onun dava arkadaşlarını yani sahabeyi tanımak ve hayatlarını bilmek de öyledir. Çünkü Peygamberin hayatı ile sahabenin hayatı iç içedir. Yine Kur’an o yüce şahsiyetlerin hayatlarında şekil bulmuştur. Peygamber ve ashabının hayatın da, ahlakı, kişilikleri, yaşantıları her yaştan, her ırktan, her kavimden, her cinsten insan için örnek alınacak taraflar vardır. Onlar çok konuşan değil, yaşayan erlerdi. O altın nesil, kapkara bir zihniyetin arasında aydınlık savaşı veren bir topluluktu.

Onlar İslam güneşi ile karanlıkları, aydınlığa; başı boşluğu, düzene; güçsüzlüğü, kuvvete dönüştürdüler. Zillet onlar ile izzete; cehalet, fazilete dönüştü. Ve böylelikle insanlığa en hayırlı mirası bıraktılar. Bu miras öyle bir miras ki; gelmiş ve kıyamete kadar gelecek tüm insanlığın ihtiyacını karşılayacak bir mirastır. Kim ne istiyorsa onların bıraktığı mirasta yeterince bulabilir. İster davetçi, ister eğitimci, ister komutan, ister yönetici, ister siyasetçi, ister âlim, zahid, abid, ister bütün ümmet onun hayatında üstün edepleri, güzel ahlakı, sağlam akideyi, doğru ibadeti, kalbin temizliğini, cihad sevgisini, şehadet arzusunu ve daha anlatamayacağımız birçok fazileti onun hayatında bulabilir. Bu münasebetle siz kardeşlerime bu ay onun mirasını (hayatını) anlatan bir eser tavsiye ediyorum.

Rabbimden bizleri gereği gibi onun mirasından istifade ettirmesini diliyorum.

Fi Emânillah…

 

Önerilen makaleler

İlk Yorumu Sen Yap

Cevap Ver