Tüm Rasûllerin Ortak Müjdesi

Kitap: Tüm Rasûllerin Ortak Müjdesi

Yazarı: Ebu Hanzala

Yayınevi: Furkan Basım ve Yayınevi

Hamd, ancak âlemlerin Rabbi olan Allah’a mahsustur. Ancak O’na ibadet eder ve ancak O’ndan yardım ve mağfiret dilerim. Şehadet ederim ki Allah’tan başka ilah yoktur. Ve yine şehadet ederim ki Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem O’nun kulu ve Rasûlü’dür.

Bu ayki sayımızda Ehli Sünnet alimleri tarafından hüccet olarak kabul edilen ‘Sünnet’ kavramını konu edinen bir kitap tanıtacağız.

Ehli Sünnet’in yanında Kur’an’dan sonra en önemli kaynak Sünnet’tir. Bu iki kaynaktan (Kur’an, Sünnet) biri olmadan diğeri tek başına hiçbir şey ifade etmez. Ve bugün kendini İslam’a nispet edip Sünnet’in önemini idrak edemeyen milyonlarca insan İslam dini yerine bidat ve sapıklık dini yaşıyorlar.

Bu bozulmanın sebebi ise Tevhid ve Sünnet’in tahrif edilmesi içinin boşatılıp şirk ve bidatlerle doldurulmasıdır. Bu cehaleti gidermenin yolu ise önce temeldeki bozulmayı imar ve ihyaya yine temelden başlamaktır.

Öncelikle kitlelerin ahlak kurallarıyla avutulduğu eserlere, sohbetlere son verip, tevhid; anlam, şartları ve zıddıyla gündeme taşınmalıdır. Ve sonra sünnet kavramının içi yeniden sahih bir şekilde doldurulmalı, bu kavramın kapsamı araştırılmalıdır. Peygamber’in Allah katındaki değeri, insanlar nezdindeki önemi, onu sevmenin fazileti, sünnetini yaşama ve gerekliliği toplumlara anlatılmalıdır.

Tevhidin zıddı olan şirk nasıl korkunç sonuçlara yol açıyorsa sünnetin zıddı olan bidatin de bir o kadar tehlikelere yol açtığı unutulmamalıdır.

Toplumlar sünnetin yerine sinsice geçen bu bidatlere karşı uyarılmalı Tevhid ve Sünnet kavramı yeniden ihya edilmelidir.

İşte bu ay kardeşlere okumasını tavsiye ettiğimiz bu eser, sünnetin yeniden ihyası ‘Muhammed’un Rasûlullah’ şehadetinin anlam ve kapsamını anlamayı, bidatin tanımlanması ve zararların açıklanmasını amaçlamış olup sünnetin uyanışına vesile olması niyetiyle Ebu Hanzala Hoca’nın Tevhid Dergisi’nde yayınlanan yazı silsilesi düzenlenerek oluşturulmuştur.

Allah’tan dileğimiz bu eserin sünnetin yeniden ihya olmasına ve toplumların uyanışına vesile olmasıdır.

Davamızın sonu âlemlerin Rabbi olan Allah’a hamd olsun.

 

Önerilen makaleler

İlk Yorumu Sen Yap

Cevap Ver