Başarılı İslam Davetçilerinin Vasıfları

Kitap: Başarılı İslam Davetçilerinin Vasıfları

Yazar: Salih bin Muhammed

Yayınevi: Polen/Karınca

Hamd, ancak âlemlerin Rabbi olan Allah’a mahsustur. Ancak O’na ibadet eder ve ancak O’ndan yardım dileriz. Şehadet ederim ki Allah’tan başka ilah yoktur ve yine şehadet ederim ki Muhammed O’nun kulu ve Rasûlü’dür.

“Ey iman edenler Allah’tan O’na yaraşır şekilde korkun ve ancak Müslümanlar olarak can verin.” (3/Âl-i İmran, 102)

Bu ay siz kardeşlerimize tavsiye edeceğimiz kitap, bir davetçide bulunması gereken vasıflar neler olmalıdır.? Çünkü bir kişinin iyi bir davetçi olabilmesi için bazı özellikleri ve vasıfları kendinde bulundurması lazım. Bunlar bir davetçinin yol azığı konumundadır. Örneğin, Davetçinin yapması gereken ve davet sırasında kendisine yardım edecek en önemli konulardan biri de davetçinin Allah ile ilişkisini güçlendirmesidir.

Davetçi güçlü bir bilgi ve imanla Allah’a yönelmeli şek ve şüpheleri kalbinde atmalı Allah ve Rasûlü’nden gelene tam bir teslimiyetle teslim olmalıdır. Çünkü bu yol zor bir yoldur. Yola devam edebilmek için Allah’ın yardımına ihtiyaç vardır. Çünkü davetçi davet ettiği toplumda bir model, numune konumundadır. Davetçinin başarısı ümmetin başarısıdır. Sıkıntıda, ezada, cefada, soruşturma ve kavuşturmada gemiyi terk etmemeli, sabretmeli, direnmelidir. Ama bunu başarabilmesi Allah ile olan bağının güçlü olması lazım. Şüphesiz ki bu davetin bize ulaşmasında büyük payı olan öncü nesil sahabenin hayatına bakın. Eğer onlar onca işkence ve çilenin üstesinde nasıl galip geldiklerini görmek istiyorsan onların Allah ile olan bağını iyi incele. Eğer bugün bu din kesintisiz bize ulaşmışsa şüphesiz ki bu Allah’ın yardımı ve o öncü neslin ve tabilerinin sabretmesi iledir. Bugün de bu göreve talip olan davetçiler de bu zorlu ve çileli yolda sabredebilmeleri için Allah ile bağlarını güçlendirmeleri lazım.

Evet davetçi kardeşim, bu yazdıklarım bir davetçide bulunması gereken vasıflardan sadece bir tanesidir. Mutlaka davetçide bulunması gereken daha birçok vasıf vardır. Biz de bu ay bu vasıfların bir kısmını konu edinen bir risaleyi size tavsiye ediyoruz.

Rabbimden bütün davetçileri öncü nesli donattığı vasıflarla donatması ve bu dinin kendinden sonraki nesillere ulaşmasına vesile kılmasıdır.

Muhakkak ki O subhanehu ve teâla din gününün sahibidir.

 

Önerilen makaleler

İlk Yorumu Sen Yap

Cevap Ver