Kalp Katılığının Zararları

Kitap: Kalp Katılığının Zararları

Yazarı: İbni Receb el-Hanbeli

Yayınevi: Furkan Basım ve Yayınevi

Allah’a hamd, Rasûlü’ne salât ve selam olsun.

Yeni bir sayı ile bizi kardeşlerimizle buluşturan Allah’a hamd olsun. Kardeşlerimize bu ay tavsiye edeceğimiz Kalp Hastalıkları ile ilgili bir kitap olacaktır. Kalp, dilden sonra bütün hayırların ve şerlerin kendisinde meydana geldiği bir organdır. Yaşadığımız coğrafyaki fısk, fücur, fesat, fitne, hurafe, bidat, küfür, şirk ortamından en çok etkilenen kalptir. Çünkü kalp hem iyiliğin hem de kötülüğün kendisinde toplandığı bir organdır. Allah Rasûlü sallallahu aleyhi ve sellem bir hadiste şöyle buyuruyor:

“Fitneler tıpkı hasır gibi insanların kalbine çizgi çizgi arz olunur. Hangi kalp bu fitneleri kabul etse onda siyah bir leke olur. Hangi kalp de onu reddederse onda beyaz bir nokta oluşur. Böylece iki ayrı kalp oluşur. Biri cilalı taş gibi bembeyazdır, dünya durdukça hiçbir fitne zarar vermez. Diğeri ise alaca siyahtır. Ters duran bardak gibidir. Ne iyiyi ne de kötüyü bilir. O sadece hevasına uygun olanı doğru olarak bilir.” (Müslim)

Yaşadığımız bu fitne çağında bu kötülükler acaba kalplerimize nasıl arz olunuyor ve kaç kişinin kalbi bu fitneleri reddediyor?

Kalbi nuru pak olan Allah Rasûlü dahi şu duayı çokça tekrar ederdi: “Allah’ım kalbimi İslam/itaat üzere sabit kıl.” Çünkü kalpler sürekli aynı hal üzere kalır diye bir durum söz konusu değildir. Katılaşan bir kalp, kişinin gayret ve Allah’ın lütfu ile yumuşayacağı gibi, selim bir kalp de kulun gafleti nedeniyle hastalık kapabilir. Değişkenliği bu kadar müsait olan bu organın/kalbin sürekli gözlemlenmesi, korunması ve kendisini koruyacak gıdalarla desteklenmesi lazım. İşte bu ay siz kardeşlerimize tavsiye ettiğimiz eser, kalbî hastalıkların çeşitleri ve tedavi yolları nelerdir konuları üzerine hazırlanmış bir eserdir.

Eserimizi farklı kılan diğer bir yönü ise şudur: Bu eser Ebu Hanzala Hoca tarafından yapılan ve tevhiddersleri sitesinde de yayınlanan ve öğüt alacak olanlara yetecek kadar nasihat ve açıklama içermektedir. Dileyen kardeşler buradaki sesli sohbetlerden de istifade edebilir.

Duamızın sonu Allah’a hamd etmektir.

 

Önerilen makaleler

İlk Yorumu Sen Yap

Cevap Ver