Haydi İslam’a

Kitap: Haydi İslam’a

Yazar: Ebu Sehran es-Surî

Yayınevi: Şehadet

Hamd ancak Allah’a mahsustur. O’na hamd eder, O’ndan yardım ve mağfiret dileriz. Allah’tan başka ilah olmadığına şehadet ederim O tektir ve ortağı yoktur ve şehadet ederim ki Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem O’nun kulu ve Rasûlü’dür.

‘’Ey iman edenler Allah’tan O’na yaraşır şekilde korkun ve ancak müslümanlar olarak can verin.’’ (3/Al-i İmran, 101)

Bu ayda yeni bir kitap tanıtma imkanı veren Allah’a subhanehu ve teâlâ hamd olsun. Bu ay tanıtacağımız eser bir davet kitabı olacak. Kitap, kişiyi cennete götüren ameller ve cehennemden sakındıran durumları son derece güzel ve anlaşılır bir üslupla almıştır. Kitap adeta okuyucuyu kendine konuk ediyor. Kişi kitabı okuyunca adeta derin hayallere dalıp, cennetin kelimelerle tarif edilemez güzelliklerini tasavvur ederken, diğer taraftan cehennemin o korkunç dehşetiyle yüzyüze geliyor. Kitabın diğer bir güzelliği de, kişi kitabı okurken derin düşüncelere dalıp kendini muhasebe etmesidir. Çünkü cennetin güzelliklerini öylesine güzel anlatıyor ki, kişi acaba ‘Ben bu amellerin hangisini yapıyorum?’, yine cehennem dehşetini öyle korkunç anlatıyor ki, kişi yine acaba ‘Bu ameller hayatımda var mı?’ diye düşünmeden edemiyor.

Yine kitabın diğer güzelliği ise ikna kabiliyetinin en üst düzeyde kullanılmasıdır. Örneğin, cennet nimetlerinin güzelliğini vurgulamak için şöyle bir üslup kullanılıyor:

‘Bilirsin ki her kilitli kapı içerisinde kıymetli mücevharatların bulunduğu odaya açılır. Her kıymetli şeyde muhafaza altına alınmış üzere kilitlenmişitr. Hangi değerli hazine kilitsiz bırakılmış, ortalığa saçılmıştır ki cennetin kapıları kilitsiz kalsın. Düşünsene Allah’ın malı tüm hazinelerden kıymetli olduğu halde niçin kilitsiz bırakılsın ki? Cennet… Sence bu kıymetli mal muhafaza altına alınmaya, kilitlenmeye daha layık değil mi? Cennet herkese kapılarını açacak kadar değersiz mi?’ (Haydi İslam’a Sayfa 4-5)

Evet yazar kitabı baştan sona bu şekilde güzel bir üslup ile ele almıştır. Yine kitabın bir başka güzelliini de biz belirtelim: Bu kitap sadece okunmak için değil, hediye amaçlı davet ettiğiniz kişilere verilmelidir. Özellikle de hidayetin Allah’tan olması kaydıyla muhatabını ikna sıkıntısını yaşayan kardeşlerin bir açığını giderecek bir eserdir inşaallah.

Bu kitapta yapılan nasihatleri Rabbimin önce benim kendi hayatıma geçirmesini, sonra diğer bütün Müslümanların hayatına geçirmesini nasip etsin (Amin).

Davamızın sonu, Allah’a hamd etmektir.

Önerilen makaleler

İlk Yorumu Sen Yap

Cevap Ver