Müslüman Gençliğin Hayat Rehberi

Kitap: Müslüman Gençliğin Hayat Rehberi

Yazarı: Selman El- Avde

Yayınevi: Buruç Yayınları

Hamd ancak âlemlerin Rabbi olan Allah’a mahsustur. Ancak O’na ibadet eder ve ancak O’ndan yardım dileriz. Şehadet ederim ki Allah’tan başka ilah yoktur. Ve yine şehadet ederim ki Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem O’nun kulu ve elçisidir.

Bu ay da yeni bir kitap tanıtma imkanı veren Allah’a hamd olsun. Bu ay tanıtacağımız kitap gençlere yönelik olacak. Çünkü gençlik dönemi gencin kanının kaynadığı, kendini güçlü kuvvetli hissettiği, gözünü budaktan esirgemediği dönemdir. Gençlik günlerinin hızla ilerlemesi yaşın ilerlemesi ve bunları olumlu yönde kullanmaması büyük bir handikaptır. Selef imamlarından biri: ‘Gençlik, bütün cesaretini taşıdığı silahtan alan, ama silahını düşürmüş birisinin durumuna benzer.’ der.

Oysa gençliğin, bu döneminde kendilerini bu dönemlerde uyaracak, içlerindeki cesareti ve enerjiyi doğru ve büyük idealler peşinde tüketmeleri konusunda kendilerine yol gösterecek sürekli hatırlatma ve nasihatlerde bulunacak rehberlere ihtiyaç duymaktadırlar.

Yine yaşam süreçleri içerisinde olabilecek ayak sürçmeleri, aceleciliğin neden olacağı zararları tecrübe yetersizliğine, şeytan ve dostlarının çeşitli entrikalarına karşı kendilerini sürekli uyaracak nasihate ihtiyaçları vardır. Hele hele yaşadığımız coğrafyada içkinin, kumarın, sigaranın, fuhşun, şehvetin ve her türlü rezaletin muassır medeniyetin alametin farikası sayılıp, kişiyi sırat-ı müstakime götürecek yollarını kapatıldığı, bunların çağ dışı, gerici ve demode şeyler olduğunun anlatıldığı bu zamanlarda gençliğin kendisini doğru yola ulaştıracak her türlü nasihate ihtiyacı vardır.

İşte tanıttığımız bu eser, gencin hayatındaki tehlikeleri, tehlikelere karşı çözüm yolları, gençliği bekleyen engelleri, kötülüklere karşı tutumu, kişisel gelişimi, karakteri ve toplumun inşasında gençliğin önemi konusunda güzel nasihatler içermektedir.

Davamızın sonu Allah’a hamd etmektir.

 

Önerilen makaleler

İlk Yorumu Sen Yap

Cevap Ver