Davetçinin Ruh Terbiyesi

Kitap:

Davetçinin Ruh Terbiyesi

Yazarı:

Dr. Mecdi el-Hilali

Yayınevi:

Beka

Hamd âlemlerin Rabbi olan Allah’a mahsustur. Ancak O’na ibadet eder ve ancak O’ndan yardım ve mağfiret dileriz. Şehadet ederim ki Allah’tan başka ilah yoktur. Ve yine şehadet ederim ki Muhammed O’nun kulu ve Rasûlü’dür.

Değerli kardeşim bu ay sana ‘Davetçinin Ruh Terbiyesi’ isimli kitabı tavsiye edeceğim. Aslında kitabımıza içerik itibari ile ‘Davetçinin yol azığı’ da diyebiliriz. Biliyoruz ki davet yolu zor ve çilelidir. Yine biliyoruz ki tüm zorluklara rağmen Allah subhanehu ve teâlâ nurunu tamamlayacaktır. Bu nurun tamamlama metotlarından biri de davettir. Allah Rasûlü sallallahu aleyhi ve sellem bir hadiste şöyle buyuruyor:

“Bu din gecenin ve gündüzün ulaştığı her yere ulaşacaktır. Allah bir azizin izzetiyle ve bir zelilin zilletiyle, İslam’ı üstün kılacağı bir izzetle ve kâfiri zelil kılacağı bir zilletle yerleşik ya da göçebe herkesin evine bu dini mutlaka sokacaktır.” (Ahmed bin Hanbel)

Evet kardeşim, bu din güneşin doğduğu ya da battığı yere, köyde, kasabada ya da şehirde olan herkesin evine girecektir. Bunu başarma yöntemlerinden biri de davettir. Böylesine büyük bir görevi üstlenen davetçinin sorumluluğu elbette ki ağırdır. Davetçinin bu ağır yükün altından kalkabilmesi ve istikamet üzere olabilmesi için çok ciddi yol azığı hazırlaması lazım. Seyahat için bir iki günlük yola çıkanlar hazırlıksız çıkmazlarken, bu büyük davayı üstlenenlerin bu meşakkatli yolda nasıl bir hazırlık yapmaları gerektiğini sen düşün! Allah’tan diliyorum ki bu ay sana tavsiye ettiğim kitap, bu yol azığını hazırlarken işini kolaylaştırsın.

Fi Emânillah.

 

Önerilen makaleler

İlk Yorumu Sen Yap

Cevap Ver