Kitap Tanıtım – Hayatın Tadını Çıkar

Kitabın Yazarı:

Yayınevi: Guraba Yayınları

Basım Tarihi:

Sayfa Sayısı:

Ebat:

Kitap Hakkında

“Hayatın Tadını Çıkar” denilince akla hemen fütursuzca gezip tozmak, eğlenmek geliyor. Nerede helal ve haram dairesinden sıyrılmış, zengin, lüks içinde yaşayan kimseler varsa, “Hayatın tadını çıkarıyor.” deniliyor. Hayat, cahiliye insanının yanında haz peşinde hız yapmak olarak addediliyor.

Oysa hayat, doğum ile ölüm arasında yaşanan süre olarak tanımlanıyorsa bu kadar basit olmamalıdır. Çünkü kişinin tek sermayesi hayatıdır. Yaşamı, yapabildikleridir. Bu yüzden paha biçilemez kıymete sahiptir. Öyleyse insan, cenneti kazandıracak amellerde bulunarak hayatını değerli kılmalıdır. Daha doğru bir ifadeyle hayatın tadını ahiret bilinciyle çıkarmalıdır.

Bu gayeden yola çıkarak bu ay tanıtımını yapacağımız kitap, Prof. Dr. Muhammed El-Arifî’nin yirmi yıllık eğitim, araştırma ve davet çalışmasının ürünü olan “Hayatın Tadını Çıkar” kitabıdır. Bir kişisel gelişim kitabı olarak kabul edilebilir, ancak yaygın kişisel gelişim kitaplarının aksine başarıyı sahih bir bakış açısıyla sunar. “Başarılı insanların en başında Resûlullah (sav) gelmektedir.” diyerek hayata nübüvvet penceresinden bakılmasını hedefler. Onun hayatından, hayatımıza değer katacak mühim nükteler takdim eder.

Yazar, üzerinde bulunduğumuz zaman diliminde insanlığın yaşadığı yozlaşmadan kaygılanarak duygularını satırlara dökmüştür. Sadece yanlışlara değinmekle kalmamış, yaşadığımız çağda vuku bulan sosyal sorunlara da rivayetlerden çözümler üretmiştir. Tabii bu rivayetler riayete dönüştüğü takdirde gerçek başarıya erişilebilir. Sünnet, hayatlarda hâl olduğu vakit ıslah gerçekleşir. Müellif, bu hakikatin okuyucuda yer etmesini çok arzulamış olacak ki tabela niteliğinde başlıklarını yerleştirmiş ve bölüm sonlarına özlü sözler eklemiştir. Kendi yaşadığı tecrübeleri de samimi bir dille aktararak bu hususa ciddi manada yardımcı olmuştur. Okuyucuya düşen, sadece gün içerisinde yaşadığı olaylara bu çözümleri uyarlayabilmektir.

İslam ümmetinin her bireyi davetçidir. Her ne kadar herkesin mizacı farklı olup Allah’ın (cc) dinine farklı şekillerde hizmet etse de mutlaka davet yapacağı bir mecra vardır. O hâlde davranışlarını ve üslubunu davetçi kimliğiyle şekillendirmesi gerekir. Kitabın en güzel özelliği buna dair pratik bilgiler içermesidir. Bu bilgilerle insanın cahiliyeden arta kalan karanlık taraflarına ışık tutar. Paylaştığı güncel bilgilerle âdeta insan ilişkilerinde olması gereken resmi çizer. Kitabın kapağını kapatmakla birlikte birazcık hassasiyet yeterli olacaktır.

Kabul ediyorum, kitabın 535 sayfa olması okuyucunun gözünü korkutabilir. Fakat kısa bölümlerden oluşması su gibi akıp giden bir okuyuş sağlıyor. Günde üç bölüm okunduğu takdirde bir ay içerisinde bitirilebilir. Kazandırdığı güzel ahlakları gördüğünüzde gerçekten vakit ayırmaya şayan olduğunu müşahede edeceksiniz.

Bir sonraki ay yeni bir kitapla buluşmak üzere, Allah’a ısmarladık…

Önerilen makaleler

İlk Yorumu Sen Yap

Cevap Ver