Kitap Tanıtım: Eşimle Tanışmayı Unutmuşuz

Kitabın Yazarı: Sema Maraşlı

Yayınevi: Motto Yayınları

Basım Tarihi: 2018

Sayfa Sayısı: 157

Ebat: 13,5 X 21,0 cm

Kitap Hakkında

Allah’ın (cc) insana kendisinden bir eş yaratıp aralarına sevgi ve merhamet kılması üzerinde düşünülmesi gereken bir ayettir:

“Kendilerinde sükûnet bulup (huzura kavuşasınız diye) sizin için nefislerinizden eşler yaratması, aranızda sevgi ve merhamet kılması da O’nun ayetlerindendir. Şüphesiz ki bunda, düşünen bir topluluk için ayetler vardır.”[1]

Evliliktir bu ayetin adı. Allah’ın (cc), kullarına verdiği en büyük nimetlerden biridir. Kulun gönlüne huzur dolduran, baharı hiç gitmeyen, hasadı hiç bitmeyen, dünyadaki cennet bahçelerinden bir bahçedir.

Gelgelelim Rabbimizin kullarına bir lütuf olarak bahşettiği bu kurum ne yazık ki çoğu zaman kulları tarafından nikbete dönüştürülmektedir. Bu nimetin kıymetini idrak edemeyenler; Allah’ın (cc) evlilik vesilesiyle verdiği sükûneti huzursuzluğa, sevgiyi öfkeye, merhameti nefrete çevirmektedir.

Doğru, her evlilikte bazen sorun olabilir. Problemden müstesna ev yoktur. Şayet bu ev Asr-ı Saaddet’ten olsa bile. Örnek verelim:

“Allah Resûlü (sav) Fatıma’nın evine geldi ve evde Ali’yi bulamadı.

(Fatıma’ya), ‘Amcanın oğlu nerede?’ diye sordu.

Fatıma (r.anha) dedi ki: ‘Onunla aramızda bir sorun oldu, bana kızdı ve evden çıktı. Yanımda kaylule yapmadı.’

Allah Resûlü (sav) (bir adama emretti,) dedi ki: ‘Bak bakalım, Ali neredeymiş.’

Adam bakıp geldi ve ‘Ey Allah’ın Resûlü, o, Mescid’de yatıyor.’ dedi.

Allah Resûlü (sav) Mescid’e geldi ve Ali’yi yan tarafı üzerine yatmış, hırkası üzerinden düşmüş, üzerine toprak bulaşmış hâlde buldu.

Ali’nin üzerinden toprağı siliyor, bir yandan da, ‘Kalk, toprağın babası. Kalk, toprağın babası.’ diyordu.”[2]

Erkek, Ali (ra); kadın da Fatıma (r.anha) olsa dahi demek ki bazen ev içerisinde soğuk rüzgârlar esebilir. Önemli olan bu rüzgârların tahripkâr bir fırtınaya dönüşmemesidir. Şayet rüzgârın fırtınaya çevireceğini seziyorsanız bazı önlemler almanız gerekebilir. Öncelikle birbirinizi anlayacağınız bir kitap okumakla başlayabilirsiniz.

Evlilik ilişkileriyle ilgili kitap denince akla ilk gelenlerden biri de Sema Maraşlı’dır. İslam’a yakın çizgisinden dolayı sunduğu çözümler, aileler üzerinde güzel etkiler bırakmıştır.

“Peki, hangi kitabını okuyalım?” derseniz, “Eşimle Tanışmayı Unutmuşuz” kitabı en hoş kitaplarındandır. Çünkü bu kitabında kadın ve erkeğe, “Şunu yap.” veya “Bunu yapma.” demez. Zira bilindiği gibi insan, direktiflerden hoşlanmaz. Hele bu direktifler evlilikle ilgiliyse hemen, “Uzaktan konuşması kolay, gel sen…” diye başlayan cümleler dizmeye başlayıverir. Bu yüzden yazar, okuyucuyu sıkmadan kurabiye tadında hikâyeler anlatarak, alınması gereken dersleri yeterli düzeyde verir. Okuyucunun yapması gereken sadece kendisini hikâyelerdeki uygun karakterlerin yerine koyarak meseleyi özümsemesidir. Bunu yaptığı takdirde küçük şeylerle büyük faydalar elde edecektir. Biraz ipucu verelim:

Örneğin, “Gönülsüz Aş” hikâyesiyle evliliğinizin dengesini koruyabilir, “Bükçe” hikâyesiyle iletişiminizi güçlendirebilir, “Miyav” hikâyesiyle tatlı bir muhabbet kurmayı deneyebilirsiniz.

Kitaplarda buluşmak üzere, Allah’a (cc) ısmarladık…

 


[1].  30/Rûm, 21

[2].  Buhari, 441; Müslim, 2409

Önerilen makaleler

İlk Yorumu Sen Yap

Cevap Ver