Kelime-i Tevhid’in Anlamı ve Şartları

Kitap: Kelime-i Tevhid’in Anlamı ve Şartları

Yazarı: Faruk Furkan

Yayınevi: Menâhil

Hamd, âlemlerin Rabbi olan Allah’a mahsustur. Ancak O’ndan yardım ister ve O’ndan mağfiret dileriz. Şehadet ederim ki Allah’tan baaşka ilah yoktur ve yine şehadet ederim ki Muhammed O’nun kulu ve Rasûlü’dür.

“Ey iman edenler, Allah’tan ona yaraşır bir şekilde korkun ve ancak Müslümanlar olarak can verin.” (3/Âl-i İmran, 102)

Bizi yeni bir sayı ile buluşturan Allah’a hamd olsun. Bu ay tanıtımını yapacağımız eser, ‘Kelime-i Tevhid’in Anlam ve Şartları’ isimli kitaptır. İslam’da her amelin bir kabul şartı, bir de onu bozan unsurlar vardır. Namazın kabul şartları ve onu bozan unsurlar olduğu gibi…

Bu, İslam’da bütün ameller için geçerlidir. Bir insan namazın kabul şartlarını yerine getirip onu bozacak unsurlardan uzak durmazsa biz bu kişiye namaz ehli demeyiz. Orucun kabul şartlarını yerine getirip onu bozan şartlardan uzak durmayanların oruçlarının makbul olduğunu söyleyemeyiz.

Bunun aynısı Kelime-i Tevhid için de geçerlidir. Bir insanın İslam ehlinden olabilmesi için bu kişinin Kelime-i Tevhid’in kabul şartlarını yerine getirmesi ve onu bozacak unsurlardan da uzak durması gerekir. Ama gelin görün ki, sakızın orucu bozup bozmadığı, horozun kurban olup olmadığını araştıran halk, Kelime-i Tevhid’in kabul şartı ya da onu bozan bir unsur var mı yok mu, hiç araştırmamaktadır. Oysa İslam ehli olmanın şartı Kelime-i Tevhid’in kabul şartlarını yerine getirip onu bozacak unsurlardan uzak durmaktır.

İşte bu eser imana ilk giriş cümlemiz olan tevhidin anlamını, şartlarını ve onu bozan unsurları konu almaktadır.

Duamızın sonu Allah’a hamd etmektir. 

Önerilen makaleler

İlk Yorumu Sen Yap

Cevap Ver