İman Ettikten Sonra

Kitabın Yazarı: Halis Bayancuk (Ebu Hanzala)

Yayınevi: Tevhid Basım Yayın

Basım Tarihi: Eylül 2022

Sayfa Sayısı: 318

Ebat: 165×235 mm

Kitap Hakkında

Tevhidi duyduğumuz, iman ettiğimiz ilk vakitleri hepimiz hatırlıyoruzdur. Henüz yeni olduğumuzdan imanın getirdiği basiret ve hikmetten yoksun olduğumuz için çokça hata yapmış oluyoruz. Belki de hâlâ pişmanlığını yaşadığımız hadiseler vicdanımızın sızlayan bir sesi olarak kalıyor. İşte kitabımız bu pişmanlıkları; ilk etapta yanlış anlaşılabilecek meseleleri; eğitimimiz, aile ve arkadaşlık ilişkilerimiz, davet usulümüz ve kulluğumuz hususunda düştüğümüz yanlışları ele alıyor ve tüm bunların önüne geçmeyi amaçlıyor. Hocamızın deyimiyle, önde yürüyenlerin tecrübelerini geriden gelenlere aktarma gayesi taşıyor.

Hocamız, aynı zamanda kendi deneyimlerinin yanı sıra yüzlerce kişiye anket niteliğinde iman ettikleri ilk dönemde düştükler hataları sormuş, gelen cevapları kendi tecrübe ve birikimiyle harmanlayarak bizlere sunmuştur.

Kitabımız genel olarak beş ana başlıktan oluşur: Yola Girerken, Eğitim, Cemaat, Davet, İnternet Kullanma Adabı ve Genel Tavsiyeler.

İlk sayfalarda tevhid yolunu, Seyyid Kutub’un (rh) ifadesiyle dikenli yolu seçtiğimizde Allah’ın (cc) değişmez sünneti olarak başımıza neler geleceği, şeytanın hangi tuzaklarına karşı hazırlıklı olmamız gerektiği anlatılır.

İkinci bölüm ilimlerin en kıymetlisi olan Rabbimizi (cc) tanıma ve Esma-i Husna’sına dair bilmemiz gerekenlerle başlıyor. Yine çağımızın en önemli meselelerinden olan “İlmi kimden almalıyız?” sorusunu Resûlümüzün (sav) örnekliğinde cevaplayarak, şahıslar üzerinde durmaktansa kime kulak verilmesi gerektiğine dair kıstaslar veriyor. Rabbani âlimlere gidecek yolun işaret levhalarını gösteriyor.

Cemaat bölümünde cemaatin ve özellikle bir olmak ve birlikte hareket etmenin İslam’daki yeri açıklanmış, zikredilen delillerle İslami bir cemaat içinde olmanın zorunluluğu ortaya konmuştur. “Peki, hangi cemaat?” diye sorduğumuzda ise sizleri Fetih Suresi’nin 29. ayeti rehberliğinde tabi olunması gereken İslam cemaatinin özelliklerinin tek tek işlendiği sayfalara yönlendirmek, sanırız en güzeli olur.

Davet bölümünde ise yazımızın girişinde bahsettiğimiz gibi kendimizle yüzleşiyor, yakın çevremiz ve özellikle ailemiz hakkında, “Şayet bunları zamanında bilseydim her şeyi daha farklı yapardım!” gibi düşüncelere bürünüyoruz. Allah’ın (cc) bizden istediği hikmet ve basiret üzere davet nasıl olur, bu satırlarda öğreniyor, yol boyunca ihtiyaç duyacağımız bir kılavuz ediniyoruz.

Hocamız dördüncü bölümde asrımızın, şayet değerlendirilebilirse nimet, aksi hâlde nikmet olacak internet kullanımına dair nasihat, uyarı ve tavsiyelerde bulunuyor. Hemen akabinde de yaşamımız boyunca faydalanabileceğimiz on bir madddede sınıflandırdığı genel tavsiyelerle kitabını sonlandırıyor.

İman Ettikten Sonra isimli eserimizde ön plana çıkan başlıklar İlim, Cemaat ve Davet olarak zikredilebilir. Bu üç ana konunun anlamı, önemi ve hayatımızda vücut bulması gereken karşılığı özenle işlenmiştir.

Yazımızı bir müjde niteliğindeki şu sözlerle tamamlayabiliriz: Hocamız içinde bulunduğu merhaleye kadar tecrübelerini ve bildiklerini kitaba işlemiş; ancak kitabı tamamlamamış, kendi deyimiyle manevi bir virgülle sonlandırmıştır. Kitabın son sayfasında şöyle der:

“Buraya kadar okuduklarımız, kendini bildi bileli (otuz küsur yıl) İslami hareketin, son 19 yıldır da (2003-2022) tevhidî camianın içinde olan bir ilim talebesinin izlenim, tecrübe ve tavsiyeleridir. Çalışmanın gayesi; tevhid yoluna yeni giren kardeşlerle tecrübe paylaşımı yapmak, kulluk yürüyüşünde onlara yardımcı olmaktır. Kitabın gayesi anlaşıldıktan sonra rahatlıkla şunu söyleyebilirim: Kitabı manevi bir virgülle sonlandırdım. Kulluk yürüyüşünde tecrübem arttıkça ve sizlerden gelecek yeni bilgilerle çalışmayı genişleteceğim.”[1]

Bir sonraki kitap tanıtımında görüşmek duası ile… Allah’a (cc) emanet olunuz.


[1]. İman Ettikten Sonra, Halis Bayancuk, Tevhid Basım Yayın, s. 313

Önerilen makaleler

1 Yorum

  • Sebiha 1 yıl önce Cevapla

    Esselamun aleyküm Halis Bayancuk ‘un İman Ettikten Sonra kitabı hayırlı olsun bize de faydalı olur inşallah.Yazar bize soru sormuş:
    Ben bilseydim bu kadar zorlanmazdım.Ama bu benim suçum değil ailem sofi kesiminden olduğu için bu toplumu veya bir topluluğu ne üzere olursa olsun yadırgadım kendimi hep uzak tuttum.Tabi İslam’ı bildiğimi sanarak yaşamışım malesef sadece gelenek görenek üzere bir yol gitmişim.Halis Bayancuk Hocayı için tanıdığımız için Rabbim’e hamdolsun.Rabbim esaret bağlarını çözsün inşallah.Selam ve dua ile

Cevap Ver