Gökteki Yıldızlar

Kitap: Gökteki Yıldızlar

Yazarı: Mahmut Şakir

Yayınevi: Ravza Yayınları

Hamd, âlemlerin Rabbi olan Allah’a mahsustur. Ancak O’na ibadet eder ve ancak O’ndan yardım ve mağfiret dileriz. Şehadet ederim ki Allah’tan başka ilah yoktur. Ve yine şehadet ederim ki Muhammed O’nun kulu ve Rasûlü’dür.

Yeni bir sayı ile bizi buluşturan Allah’a hamdolsun. Bu ay Kur’an’ın hayata nasıl aktarılacağını bize öğreten sahabelerin hayatını anlatan bir eseri siz kardeşlerime tavsiye ediyorum. Sahabe hayatını bilmek; bu dinin nasıl yaşanacağını, Allah’ın hangi amellerden razı olduğunu, ne yaptığımız takdirde takva, ihsan sahibi olacağımızı bilmek demektir.

“Öne geçen muhacir ve ensar ile onlara güzellikle uyanlar, Allah onlardan razı olmuştur. Onlar da Allah’tan razı olmuştur. Allah onlara içinde ebedi kalacakları altından ırmaklar akan cennetler vadetmiştir. İşte büyük kurtuluş ve mutluluk budur.” [1]

“İman edip Allah yolunda hicret ve cihad edenler, barındıran ve yardım edenler var ya, işte gerçek müminler onlardır. Onlar için mağfiret ve bol rızık vardır.” [2]

Sahabe nesli Peygamberin sallallahu aleyhi ve sellem en büyük destekçileri ve bu dinin en büyük hizmetçileri idi. Onlar camide Peygamberin cemaati, savaşta askerleri, barışta öğrencileri olmuştur. Allah’ın subhanehu ve teâlâ kendilerinden razı olduğu ve yüce Kur’an’da zikrettiği bu nesli tanımamız elzemdir. Bu nesli tanımak, onların hayatını okumak ve onların dünyasına girmekle umulur ki biz de onlar gibi bir hayat yaşar ve Allah’ın razı olduğu kullardan oluruz.

Duamızın sonu Allah’a hamd etmektir.

[1]       .   9/Tevbe, 100

[2]       .   8/Enfal, 74

Önerilen makaleler

İlk Yorumu Sen Yap

Cevap Ver