Yeryüzü Yıldızları – 60 Seçkin Sahabe Hayatı

Kitabın Yazarı: Halid Muhammed Halid

Yayınevi: Beka Yayınları

Basım Tarihi: M 2013

Sayfa Sayısı: 672

Ebat: 135×210 mm

Kitap Hakkında

Es-Selamu Aleykum ve Rahmetullahi ve Berakatuhu,

Yazar, tanıtacağımız bu eserinde altmış sahabinin hayatını sunar. Seçtiği altmış sahabinin, Resûlullah (sav) ile beraber yaşayan binlercesi arasından örnek şahsiyetler olduğunu belirtir ve tüm ashâbı, onların imanını, sebatını, kahramanlığını, Allah ve Resûl’üne olan sevgisini bu örnek şahsiyetlerin şahsında anlayabileceğimizi söyler.

Kitabı tanıtma hususunda yazarın kaleme aldığı satırları zikretmeden önce söylemeliyiz ki Yazar; Ebû Bekir, Ömer, Osmân ve Alî’ye (r.anhum) bu kitabında yer vermemiş, her biri için ayrı bir kitap telif etmiştir.

“Akide ve iman dünyasında ortaya çıkmış olan, tarihin haber verdiği şerefli bir topluluğun haberleri, ne uydurulmuş bir olaylar manzumesidir ne de olur olmaz söylenmiş sözlerdir.

Bütün bir tarih, güvenilirlikte, doğrulukta ve hakikati araştırmada İslam tarihi ve kahramanlarının şahit olduğu böylesi bir zaman dilimine şahit olmamıştır. Çünkü bu devrin öğrenilmesi ve araştırılması uğrunda harikulâde beşerî bir gayret ortaya konulmuştur. Değerli İslâm âlimleri, İslâm’ın ilk asrında en küçük bir fısıltı ve kıpırdanmayı dahi ihmal etmeksizin araştırma laboratuvarına getirmişler, tenkit süzgecinden geçirmişlerdir.

Bu kitabın ilerleyen bölümlerinde göreceğimiz Allah Resûlü’nün (sav) eşsiz sahabesinin şerefli tabloları, her ne kadar efsane gibi görünse de efsane değildir. Bilakis bunlar, o yüce kimselerin şahsiyet ve hayatlarında şekil bulmuş hakikatlerdir. Ve onlar zirveleşenlerdir, ışık saçanlardır. Yazarların ve vasfedenlerin istedikleri kadar değil, bizzat o hakikatlerin sahiplerinin, enginlik ve kemal yolunda olağanüstü gayret sarf edenlerin istedikleri kadardır.

Şu nokta önemlidir: Tarih; adalet ve kemalin gerçekleşmesi için kararlılık ve niyetlerini pekiştirmiş ve bu uğurda hayatlarını ortaya koymuş, sınırsız cesaret ve kahramanlık örneği sergilemiş, Allah Resûlü’nün (sav) etrafında öbekleşmiş insanlar gibi başka bir topluluğa daha şahit olmamıştır.

Onlar, tam beklendikleri zamanda ve söz verildikleri günde geldiler… Onlar, Peygamberleri (sav) ile beraber, müjdeleyici ve kulluk edici olarak geldiler.”[1]

Tüm okurlarımızın faydalanması duası ile…


[1]. Yeryüzü Yıldızları – 60 Seçkin Sahabe Hayatı, Halid Muhammed Halid, Beka Yayınları, s. 5

Önerilen makaleler

İlk Yorumu Sen Yap

Cevap Ver