Şeytandan Korunma Yolu

Kitap: Şeytandan Korunma Yolu

Yazarı: Abdulhamid Bilali

Yayınevi: Buruç

Hamd, ancak âlemlerin Rabbi olan Allah’a mahsustur. Ancak O’na ibadet eder ve ancak O’ndan yardım ve mağfiret dileriz. Şehadet ederim ki O’ndan başka ilah yoktur. Ve yine şehadet ederim ki Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem O’nun kulu ve Rasûlü’dür.

Bu sayımızda da yeni bir kitap tanıtma imkanı veren Allah’a hamdolsun. Bu ay tanıtımını yapacağımız eser (inşallah) ‘Şeytandan Korunma Yolu’ olacaktır.

Gerek Kur’an-ı Kerim, gerek Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem veya geçmiş Peygamberler inananları hep azılı düşmana yani şeytana karşı uyarmıştır. Kur’an’ın hemen hemen her sayfasında şeytanın hileleri, desiseleri ya da bu konuda inananlara bir uyarı mevcuttur. Çünkü büyük-küçük günah, haram, küfür, şirk, tağut, riya, kibir vs. bütün kötülüklerin öncüsü sebebi şeytandır. Kıyamete dek sürecek olan hak ve batıl mücadelesinde batıl tarafının organizatörüdür. Ve bu düşmanın en büyük özelliği muhatabının nefsine müdahele etmesi, onu fitneye düşürmesi yani muhatabını içerden kuşatmasıdır. Bu konuda en güzel örnek Adem’in aleyhisselam şeytana kanmasıdır. Çünkü Allah Rasûlü sallallahu aleyhi ve sellem bir hadiste:

“Şeytan insanoğlunun damarlarında kanın dolaşması gibi dolaşır.” (Tirmizi) diye buyurmuştur.

Yeryüzünde hiçbir fitne yoktur ki sebebi şeytan olmasın. Cehenneme her giden biri yoktur ki şeytan onu bu tuzağa düşürmüş olmasın.

Ancak Allah subhanehu ve teâlâ iblisin hile ve desiselerine karşı Ademoğlunu yalnız bırakmamış, peşpeşe Peygamberler, kitaplar ve onların izinde yürüyen Rabbanî alimlerle insanoğlunu bilgilendirmiş, şeytanın bütün giriş ve çıkış yollarını izah etmiştir. Çünkü şeytana uymanın sonu cehennemdir.

Bu ay tanıtımını yaptığımız bu eser gerek Allah’ın subhanehu ve teâlâ Kur’an’da gerek Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem hadisleriyle gerek Rabbanî alimlerin davetleriyle ifşa ettiği şeytanın hile ve oyunlarını tekrar gündeme getiren bir çalışmadır. Çünkü umumen bütün insanlık, özelde bütün müslümanlar bu düşmana karşı sürekli uyanık olmalıdır. Bu konuda ne kadar uyarılar yapılırsa, ne kadar risaleler yazılırsa faydalıdır.

Çünkü Allah subhanehu ve teâlâ bu tehlikeye karşı yüzlerce Peygamber göndermiştir. Ve bu hak ve batıl mücadelesidir. Bu şeytandan insanlık nasıl korunur? Bütün ilim ehli davetçiler Kur’an ve Sünnet yolu ile insanları uyarmalıdır. İşte bu eserimizde bu uğurda yapılmış bir çalışmadır.

Duamızın sonu Allah’a hamd etmektir. 

Önerilen makaleler

İlk Yorumu Sen Yap

Cevap Ver