Ebabiller Bekleyen Kalplere Şifa: Kasırgalar

Asırlardır her ekonomik ve siyasi kalkınmasında İslam coğrafyasına yönelik kapsamlı saldırılara girişen Haçlı dünyası, son otuz yılda işgal operasyonlarına o denli hız verdi ki Ortadoğu da yaşanan yıkım tarihte eşine az rastlanan bir hale geldi. Barbar işgal saldırılarında yerel yöneticilere her daim yardımcı başrol görevi biçildi.

Batının bin bir entrika ve zulüm ile ülkelerin başına getirdiği diktatörler, yine sahipleri tarafından değişen ekonomik ve siyasi dengeler sonrası rejim değişikliği bahanesi ile alaşağı edildiler.

Küresel-yerel tağutların arasındaki bu ironik ilişki kağıt üzerinde ve ekranlarda ‘basit ve sıradan’ gibi dursa da İslam coğrafyasının güzide beldeleri; tarihi, kültürü ve yaşayanları ile birlikte bir daha asla telafisi olmayacak şekilde tarumar ediliyor.

Mevcut tuğyan sistemlerini gerektiği gibi reddetmeyen halklar her seferinde daha büyük zulüm ve acılarla karşılaşmanın acı tecrübesini yaşarken, beldelerindeki işgali ve yıkımı biçare izeleyenler ise intikam duygularını her batan güneşle birlikte bir başka şafağın sabahına ertelemek zorunda kalıyorlar.

Evleri Başlarına Yıkılanlar Hep Biz Mi Olacağız?

Afganistan, Irak ve Yemen’i bir kenara koyup sadece son 6 yıllık Suriye iç savaşının bilançosuna baktığımızda, küresel tağutların en büyük kazançlarının ‘bizim topraklarımızda’ tertip ettikleri savaş sonrası oluşan havsalanın alamadığı korkunç yıkım olduğunu görüyoruz.

 “Göklerin ve yerin orduları Allah’ındır. Allah, üstün ve güçlü olandır, hüküm ve hikmet sahibidir.” [1]

Özellikle son aylarda barbar haçlı ordularının öncüsü ABD’yi vuran kasırgaların kalplere şifa yıkımlara sebep olması, intikam ve Celal sahibi yüce Allah’a fazlasıyla hamdetmeyi gerektiren bir durum olarak karşımızda duruyor.

6 yıldır Suriye konulu haberleri sürekli gördüğümüz: ‘5 Milyondan Fazla İnsan Farklı Ülkelere Sığınmak Zorunda Kaldı’ başlıklı haberlerin karşısında; kasırgalar ülkelerine yaklaşırken şehirlerini terk ederek kaçan milyonlarca Amerikalının görüntüleri, Allah’ın hesap görücü oluşunu bizlere bir kez daha hatırlattı.

Eylül ayında, ülkenin fuhuş ve kumar sektörünün merkezlerinden olan Florida eyaletini vuran Irma kasırgası öncesi, eyaletteki 6,5 milyon Amerikalının ölüm korkusu ile yollara dökülerek şehirleri tahliye etmesi, zihinlerde hoş bir izlenim bıraktı.

Mazlumların Tek Dayanağı Ve Yardımcısı Aziz Ve Hakim Olan Allah

6 buçuk yılda en az 470 bin kişinin hayatını kaybettiği, 2 milyona yakın kişinin yaralandığı Suriye iç savaşında 14 milyon Suriyeli işini kaybederken, sadece 2015’te fakirlik oranının %85 arttığı açıklandı.

Dünya bankasının Suriye raporuna göre savaşın 6 yılda toplamda ülkeye maliyetinin 256 milyar dolar olduğu açıklandı. Buna karşı Moody’s Analytics’in verilerine göre Teksas’ı vuran Harvey kasırgasının Amerikan ekonomisine verdiği zarar 86 milyar dolar, Florida’yı vuran Irma kasırgasının verdiği zarar 56,5 milyar dolar, ABD’ye bağlı Porto Riko’yu vuran  Maria kasırgasının yol açtığı zarar ise 55 milyar doları buldu.

Birer hafta arayla ABD’yi vuran kasırgalar sonrası eyaletlerde hasar tespit çalışmalarının halen sürdüğü ve sadece Florida ve Teksas eyaletlerinde zararın 290 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor. Harvey kasırgasının ise net 190 milyar dolarlık zararıyla ABD tarihinin en maliyetli kasırgası olduğu açıklandı.

Suriye iç savaşında 6 milyon kişi ülke içinde evlerini terk ederken, 4,5 ila 5 milyon arasında Suriyelinin ülke dışına göç etmek zorunda kaldığı uluslararası raporlara yansıyor. Buna karşılık sadece günler süren Irma kasırgası sırasında Amerikalı yetkililer Florida nüfusunun 3’te birinin yani 6,5 milyon Amerikalı için zorunlu tahliye kararı alındığını açıkladı.

Harvey kasırgasında 450 bin kişinin federal yardıma, 30 bin kişinin ise geçici barınmaya ihtiyaç duyduğu raporlara yansımıştı.

Kısa bir zaman dilimi içinde yüce Allah’ın hak vaadi olarak başlarına gelecek elem verici azabın provasını yapmış olan Amerikalılar geçen 2,5 aya rağmen hala kasırganın yaralarını sarmaya çalışırken, 30 Kasım’da sona eren 3 aylık kasırga sezonunu şimdilik kapatmış bulunuyorlar.

Hamd, beldelerimizi yakıp yıkan düşmanlarımızı gökten indirdiği azap ile helak eden yüce Allah’adır.

 

[1]        .     48/Fetih, 7

Önerilen makaleler

İlk Yorumu Sen Yap

Cevap Ver