Terk Edilmiş Sünnetler: Hacamat Yaptırmak

Bizlere sağlık nimeti sunan, hastalığımıza şifa, derdimize derman veren Rabbimize hamd; sağlıklı yaşamanın yollarını en ince ayrıntısına kadar beyan eden Rasûlullah’a salât ve selam olsun.

Değerli kardeşim,

Huzur kaynağımız İslam, maneviyata önem gösterdiği gibi insanın sağlığına da önem gösterir. Tırnak kesmekden diş fırçalamaya kadar her konuda insan sağlığına zararlı olanlar ile faydalı olanları öğretir. Ve insanın bile bile sağlığına zarar vermesini de kesin bir dille yasaklar.

“Kendi ellerinizle kendinizi tehlikeye atmayın.” (2/Bakara, 195)

“Kendi kendinizi öldürmeyin.” (4/Nisa, 29)

Rabbimizin bu emri gereği Müslüman sağlıklı yaşamaya hassasiyet göstermelidir. ‘Aman bundan adam mı ölürmüş’ ya da ‘Bu da zarar verir mi? Atın ölümü arpadan olsun.’ diyerek sağlığını hafife almamalıdır.

Çünkü sağlık, hafife alınacak bir konu değildir. Bilakis en çok şükredeceğimiz ve kendisini muhafaza edeceğimiz nimetlerdendir. Etrafımızda öyle insanlar görmekteyiz ki kimisinin eli yok, kimisinin ayağı yok, kimisinin dili lal, kulağı sağır, kimisinin gözü kör. Hatta öyle insanlar görüyoruz ki o manzaraya karşı şaşkınlığımızı ve korkumuzu ancak “Subhanallah” diyerek ifade edebiliyoruz.

Eğer bu gördüğümüz manzaralar bizleri halen sağlığımız için şükretmeye ve onu muhafaza etmeye sevk etmiyorsa biz gerçekten Rasûlullah’ın buyurduğu gibi nankör olan insanlardanız. Hastaneye düştükten ya da yoğun bakıma yatırıldıktan sonra sağlığın kıymetini anlamak anlamsızdır. Nimetin kıymetini nimet gittikten sonra anlıyorsak, demek ki bizler aldanmış olan insanlardanızdır.

“İki nimet vardır ki insanların çoğu (onları değerlendirme hususunda) aldanmıştır: Sağlık ve boş zaman.” (Buhari)

Değerli kardeşim!

Yukarıda da belirttiğim gibi bazı insanlar vardır ki sağlığının kıymetini hiç bilmezler. Bir de öyle insanlar vardır ki sağlığını yanlış yerde aramaktadırlar. Ya bir türbeye gider dua eder, o kabirden şifa bekler ya da bir şeyhe gider muska yaptırır hastalığına şeyhinin şifa vereceğine inanır. Ya da zarar ve faydalarını bilmediği, ismini dahi aklında tutmada zorlandığı, bir hastalığı iyileştirirken diğer taraftan bin tane hastalık üreten ilaçlar peşinde koşmaktadırlar. Bir poşet dolusu ilacı vardır. Bunlara bağımlıdır. Bunları bir gün aksatırsa hayatının biteceğini vehmeder.

 Ama bu insanlar, bir güne bir gün ilaçlar peşinde koştuğu gibi, Allah ve Rasûlü hangi tedaviyi önerir diye Kur’an ve Sünnete bakmazlar. Şifayı Şafii olan Allah’da aramazlar. “Sadaka ömrü uzatır” hadisi ile amel etmek için, aslında kendi menfaati, ömrünü uzatmak için sadaka üstüne sadaka verir ama Peygamberimizin sağlık için yaptığı uygulamaları bir güne bir gün araştırmaz. Kur’an ve Sünnetten toplum olarak külliyen uzaklaştığımız için, sağlıklı maneviyat olmadığı gibi sağlıklı yaşam da yok olmuştur.

Maddi ve manevi hastalıkların tedavisinde bizlere örnek olan Peygamberimiz hasta bir kişi yanına geldiği zaman onu Kur’an’da şifa olarak belirtilen şeylere yönlendirmiştir. Sahabenin biri Peygamberimizin yanına geldi ve: ‘Ey Allah’ın Rasûl’ü! Benim kardeşimin karnı ağrıyor. Ne yapmalıdır?’ dedi. Peygamberimiz: ‘Bal yesin. Çünkü Rabbimiz ayette: ‘Sonra meyvelerin hepsinden ye de Rabbinin sana kolaylaştırdığı (yayılım) yollarına gir. Onların karınlarından çeşitli renklerde bal çıkar. Onda insanlar için şifa vardır. Şüphesiz bunda düşünen bir (toplum) için bir ibret vardır.’ (16/Nahl, 69) buyurur.’ demiştir. Bu sahabe kardeşine gidip bal yemesini söyler…

Kıssa bu şekilde devam etmektedir. Bu kıssanın bize vermek istediği mesaj şudur: Sağlıklı yaşamanın formülü Kur’an ve Sünnettedir. Sağlığımız için ilk etapta Kur’an ve Sünnetin bize söylediklerini uygulamak gerekir. Biliyoruz ki, Allah ve Rasûlü bizim faydamıza olanı yapmayı emreder. Ve şu dönemde Kur’an ve Sünnetin söylediği birçok tedavi yöntemi, tıp tarafından da kabul edilmekte ve insanlara önerilmektedir.

Değerli kardeşim,

Yukarıda belirttiğimiz iki topluluk şifa aramada ve sağlıklı yaşamda hata etmişlerdir. Huzur ve esenlik kaynağı İslam, sağlıklı yaşamanın yollarını en ince ayrıntısına kadar bize öğretmiştir. Sağlıklı yaşamanın elbette birçok yolları vardır. Burada bunlara değinmek mümkün değildir. Ancak Peygamberimizin hem terk edilmiş bir sünnetini ihya etmek adına hem de sağlığımıza pek çok faydasının olması sebebi ile sağlıklı yaşamanın yollarından hacamatı bu yazımızda yazmaya çalışacağız.

Öncelikle, ‘hacamat nedir?’ diye sorarsak şu şekilde tanımlayabiliriz: Hacamat, deriden ufak ensizyonlardan vakum yolu ile kan alınmasıdır. Yani hacamat, deri altında biriken pis kanları almaktır.

Hacamat yaptırmak Peygamberimizin önemli sünnetlerindendir. Peygamberimiz ayın belli günlerinde periyodik olarak hacamat yaptırmıştır.

Ebu Kesbe el-Ensari radıyallahu anh anlatıyor:

“Rasûlullah başından ve iki omuzu arasından hacamat olur ve: ‘Kim bu kandan akıtırsa, herhangi bir hastalık için, bir başka ilaçla tedavi olmasa da zarar görmez!’ buyururdu.” (Ebu Davud, Ibni Mace)

Rasûlullah’ın bizzat kendisi Ebu Taybe adında bir Haccama hacamat yaptırmış ve başından kan aldırıp haccama ücretini ödemiş ve şöyle buyurmuştur:

“Kan aldırma yollarının en güzeli hacamattır. (Yahut hacamat sizin en iyi tedavi yollarınızdır.)” (Buhari, Müslim)

Peygamberimiz hacamat yaptırmayı hadislerinde çokça övmüş ve hacamatı yaptırmamızın gerekliliğine vurgu yapmıştır. O kadar ki melekler dahi İsra ve miraç olayında Peygamberimize ümmetine hacamatı tavsiye etmesini ve kendisinin de hacamatı yaptırmasını söylemişlerdir.

Rasûlullah şöyle dedi:

“İsra ve miraca çıktığım zaman geçtiğim her melek topluluğu bana şöyle dediler: ‘Ey Muhammed! Mutlaka hacamatı tavsiye et.’ ” (Ahmet, Tirmizi, İbni Mace ve Hakim)

Başka bir hadiste Rasûlullah şöyle buyuruyor:

“Her bir melek topluluğunun yanında geçtiğimde, melekler bana: ‘Ey Muhammed! Ümmetine hacamatı emret.’ dediler.” (Tirmizi sahih senetle)

“Üç şeyde şifa vardır: Bal şerbeti içmekte, hacamat şişesi takmakta (kan aldırmakta), kızgın demirle dağlama yapmakta. Fakat ben dağlama yaptırmayı sevmem.” (Buhari, Müslim)

“Her kim ayın on yedi, on dokuz ve yirmi birinci günlerinde kan aldırırsa kan hücumundan dolayı meydana gelen birçok hastalıklardan şifa bulur.” (Ebu Davud Tirmizi)

Bu ve buna benzer hadislerden hacamatın sağlıklı yaşamada önemli rol oynadığını görmekteyiz. Maalesef toplum tarafından hacamat bilinmediği gibi Müslümanlar arasında da hacamat sünneti, terk edilmiştir. Terk edilmesinin birçok sebebi vardır mutlaka. Ancak gördüğümüz kadarıyla terk etmemize sebep olan etkenlerden bir tanesi de hacamat yaptırmanın faydalarını bilmemektir.

Hacamatın faydalarını yirmi yedi maddede toplayabiliriz:

“1. Hacamat, sinüzite iyi gelir. Özellikle soğuk kış mevsiminde sinüzit probleminden şikayet ediyor ve doğal bir tedavi yöntemi arıyorsanız, uzman ellerde yapılabilecek olan hacamat uygulaması sizin için ideal bir tedavi seçeneği olabilir.

2. Hacamat, baş ağrılarını giderir. Sık sık baş ağrısı problemleri ile hayatınızın zindan olduğu durumlarda sorunun kaynağının vücudunuzda dolaşan pis kan olması muhtemeldir. Buna tamamen doğal ve etkili bir çözüm arayışındaysanız hacamat uygulamasını deneyebilirsiniz.

3. Hacamat, kadın hastalıklarında etkilidir. Yumurtalıklarınız ya da rahim ağzı ile ilgili çeşitli sıkıntılarınız varsa hacamat uygulamasının kadın hastalıkları üzerindeki olumlu etkisinden yararlanabilirsiniz.

4. Hacamat, yorgunluğu giderir. Gün içerisinde çok fazla uyku uyuyor ve bu nedenle enerjinizin düştüğünü hissediyorsanız yorgunluğunuzu gidermek amacıyla işinin ehli kişilere hacamat uygulaması yaptırabilirsiniz.

5. Hacamat, bel, sırt ve diz ağrılarına iyi gelir. Bel bölgenizde, sırtınızda ya da diz kapaklarınızda şiddetli ağrılar yaşıyorsanız hacamat uygulaması ile kısa sürede etkin tedavi seçeneğinden faydalanabilirsiniz.

6. Hacamat, hormon tedavisinde destekçidir. Vücudunuzda meydana gelen çeşitli problemler nedeniyle hormon ilaçları kullanmak zorunda kaldığınız durumlarda, bu ilaçların yan etkilerini kanınızdan ve dolayısı ile vücudunuzdan temizleyebilmek için hacamat uygulaması yaptırabilirsiniz.

7. Hacamat, yüksek tansiyona iyi gelir. Dengesiz ve çoğu zaman yüksek tansiyondan şikayetçi olduğunuz durumlarda bu soruna neden olan pis kanı vücudunuzdan çıkarabilmek adına hacamat uygulamalarını tercih edebilirsiniz.

8. Hacamat, cinsel zayıflığı giderir. Özel hayatınız her geçen gün daha da kötüye gidiyorsa ve kendinizi cinsel olarak yetersiz hissediyorsanız hacamat uygulaması yaptırabilirsiniz.

9. Hacamat, kalp ve damar hastalıklarında destekleyicidir. Kalp rahatsızlıklarında ya da çeşitli kılcal damar tıkanıklıklarında hacamat uygulamasını destekleyici bir tür tedavi yöntemi olarak tercih edebilirsiniz.

10. Hacamat, beynin fonksiyonlarını arttırır. Düşünme kapasitenizi arttırmak ve beyninizin diğer organlarınızla olan iletişimini kuvvetlendirmek için hacamatın olumlu etkilerinden yararlanabilirsiniz. Bu sayede beyninizi çok daha yüksek kapasitede kullanabilir ve hem iş hem de özel hayatınızda bunun büyük yararlarını görebilirsiniz.

11. Hacamat, bağışıklık sistemini güçlendirir. Özellikle soğuk mevsimlerde sık sık hasta oluyor ve yataklara düşüyorsanız bağışıklık sisteminizin zayıf olması muhtemeldir. Buna bir çözüm olarak hacamat uygulamasını deneyebilirsiniz.

12. Hacamat, kan üretimini destekler. Kansızlık gibi problemlerin önüne geçebilmek ve kanın vücudunuzda çok daha rahat ve sağlıklı bir şekilde üretilmesini sağlamak için düzenli hacamat uygulamaları sizin için ideal bir çözüm olabilir.

13. Hacamat, konsantrasyonu arttırır. Dikkat dağınıklığı ve konsantrasyon eksikliği gibi problemler yaşadığınız durumlarda hacamatın muhteşem etkilerinden yararlanabilmeniz mümkündür. Uzman kişilerin ellerinde uygulatabileceğiniz hacamat ile kısa sürede bu tür sorunların üstesinden gelebilirsiniz.

14. Hacamat, sivilceleri giderir. Sivilce ve sivilce izleri ile dolu bir cilde sahipseniz uzman kişiler tarafından yapılabilecek olan hacamat uygulaması ile kısa sürede çok daha pürüzsüz ve temiz bir cilde kavuşabilirsiniz. Hiçbir yan etkisi olmayan hacamat ile cilt altındaki kan akışını hızlandırarak sivilceleriniz üzerinde kesin çözüm sağlayabilirsiniz.

15. Hacamat, çıbanı söndürür. Vücudunuzun çeşitli noktalarında çıkan çıban problemlerinde tamamen doğal bir tedavi yöntemi arayışındaysanız hacamatı güvenle tercih edebilirsiniz.

16. Hacamat, vücuttaki kortizon seviyesini yükseltir. Böbreküstü bezleri tarafından salgılanan ve bir tür steroit şeklinde de tanımlanabilen kortizon hormonu, vücut için önemli birçok hayati görevi üstlenmektedir. Bu nedenle hacamat uygulaması ile vücudunuzda üretilen kortizon seviyesini yükseltebilir ve bunun yararlarını hem kısa hem de uzun vadede görebilirsiniz.

17. Hacamat, hafızayı güçlendirir. Unutkanlık problemleri yaşıyor ve bu nedenle özellikle eğitim hayatınızda büyük zorluk çekiyorsanız hacamat uygulaması ile hafızanızı güçlendirebilir ve çok daha verimli bir hafızaya sahip olabilirsiniz. Hacamat ayrıca okuduğunu algılama konusunda da önemli bir destekleyici tedavi yöntemi şeklinde tanımlanabilmektedir.

18. Hacamat, ödem gidericidir. Çeşitli nedenlerle vücudunuzda meydana gelen ödem problemlerinde hacamat uygulaması yaptırabilir ve kısa sürede ödem atıcı etkilerine gözlerinizle şahit olabilirsiniz.

19. Hacamat, vücuttaki şişlikleri dindirir. Vücudunuzun farklı bölgelerinde sizi fazlasıyla rahatsız eden şişlik problemlerinde deri altındaki kan akışını hızlandırabilmek ve şişlikleri dindirebilmek amacıyla hacamat uygulamasından yararlanabilirsiniz.

20. Hacamat, çocuklarda beyin gelişimini destekler. Küçük yaşlarda en azından bir kez bile hacamat uygulaması yaptırılması, gelecek zaman içerisinde çocuklardaki beyin gelişimini fazlasıyla etkilemektedir. Bu nedenle küçük çocuklarınıza işinin ehli kişiler tarafından hacamat yaptırabilirsiniz.

21. Hacamat, vücutta meydana gelen gazı atar. Yediğiniz yemeklerden sonra ya da gün içerisinde herhangi bir zamanda gaz problemleri nedeniyle kendinizi huzursuz ve mutsuz hissediyorsanız hacamatın olumlu etkilerinden bu sorunu gidermek amacıyla faydalanabilirsiniz.

22. Hacamat, toksin temizliğinde kullanılır. Kandaki toksinlerin temizlenebilmesi ve etkin bir şekilde vücuttan dışarı atılabilmesi için olmazsa olmaz tedavi seçeneklerinden birisinin de hacamat uygulaması olduğu rahatlıkla söylenebilmektedir.

23. Hacamat, tümör ve kistlere karşı etkilidir. Vücuda yerleşen ve çoğu zaman kanser gibi ciddi ve ölümcül hastalıklara yol açabilen tümör ya da kistlerin temizliği için doğal bir tedavi seçeneği olarak hacamatı tercih edebilirsiniz.

24. Hacamat, zehirlenmelere karşı kullanılır. Besin, ilaç ya da farklı nedenlerle meydana gelen zehirlenmelerde vücudunuzdaki zararlı maddeleri dışarı atabilmek için en etkili tedavi yöntemlerinden birisi olan hacamatı gönül rahatlığı ile uygulatabilirsiniz.

25. Hacamat, romatizmayı iyileştirir. Romatizmal ağrılar günlerinizi kabusa çeviriyorsa ve sık sık yerinizden kalkacak gücü dahi kendinizde bulamıyorsanız hacamatın iyileştirici etkilerinden yararlanabilirsiniz.

26. Hacamat, bağırsak enfeksiyonlarını giderir. Çoğu durumda ishale neden olan bağırsak enfeksiyonlarını vücudunuzdan etkili bir şekilde atabilmek için hacamat uygulaması yaptırabilirsiniz.

27. Hacamat, mide problemlerini iyileştirir. Midede ülser ve daha farklı pek çok hastalıkta destekleyici bir tür tedavi yöntemi olarak hacamatı şifa kaynağı tercih edebilirsiniz.” (www.faydalari.com/hacamatin-faydalari/ sitesinden daha detaylı bilgi alabilirsiniz.)

Değerli kardeşim,

 Hacamatın faydaları elbette bunlarla sınırlı değildir. Öz olarak hacamat için şunu söylemek mümkündür. Hacamat, ölüm dışında her şeye faydalıdır.

 Rabbim bizlere bu sünneti ihya etmeyi ve sağlımızı muhafaza etmeyi nasip etsin. Rabbim şifa bekleyen bütün hastalara şifa versin. Rabbim bizleri sağlığı için şükreden kullarından eylesin. (Allahumme amin).

Davamızın sonu, âlemlerin Rabbine hamd etmektir.

Bir sonraki yazımızda görüşme ümidi ile…

Önerilen makaleler

İlk Yorumu Sen Yap

Cevap Ver