Kellim Kellim La Yenfa’

 Çocuk eğitimi ile alakalı pek çok yazı kaleme alındı dergimizde. Ya da sohbetler verildi mescidlerde hem hanımlara hem erkeklere. Özel konuşuldu kimi ebeveynler ile. “Evlatlarınıza biraz daha ilgi gösterin, onlarla zaman geçirin, çocuk eğitimi ile ilgili eserler okuyun.” denildi sürekli. Psikologlar davet edildi, ediliyor, edilecek sırf daha iyi bir nesil inşa edelim diye.

Peki sonuç?

Kocalar açısından durumu Arapların şu sözü karşılıyor: Kellim kellim la yenfa’… Konuş konuş faydasız…

Çok üzücü.

İslam’ı yeryüzüne yaymak ve onu yeniden hâkim kılmak gibi büyük bir davanın mensuplarının bu duyarsızlığı çok üzücü. Evde eşlerine, Allah’ın emaneti olan çocuklarına karşı ilgisiz olmaları çok üzücü. Onların haklarını önemsemeyişleri, eğitimleriyle ilgilenmeyişleri, onlarla oynamayışları, onlara hâlâ duygusal ve fiziksel şiddet uyguluyor oluşları, sorumluluğu hep evin hanımına yüklemeleri ve baba olmaktan, koca olmaktan kaçınmaları, hatta bu yazıyı okuyup da burun kıvırmaları çok üzücü.

Hanımlar şikâyetçi, çocuklar şikayetçi… Fakat beyler istifini dahi bozmuyor. Sanki sorunun temelinde onlar yokmuş gibi, sanki evin otoritesi onlar değilmiş gibi, evdeki bu yangını söndürecek güç/kavvam onlar değilmiş gibi davranıyorlar.

Onların lakaytlığı, çocuklarıyla baş edemeyen hanımları daha da çileden çıkarıyor. Ev işi, çocukların bakımı derken yıpranan hanımlar, eşlerinden yardım isteyince hep olumsuz cevap alıyor. Bu da yetmezmiş gibi gece geç saatte çocukları uyuyup yorgunluktan koltukta sızıp kalan kadına, “Kalk yatağında yat.” demek yerine, “Kalk bana yemek hazırla, çay yap, benimle otur…” demekten hayâ etmeyen kocalar gerçekten haddini aşıyor.

Allah’tan korkun! Bu nasıl bir İslam anlayışıdır?

Allah’tan korkun! Bu nasıl Müslimliktir?

Allah’tan korkun! Bu nasıl bir insanlıktır?

Kadınlar ve çocuklar size Allah’ın emanetidir. Emanetlerinizi böyle mi muhafaza ediyorsunuz?

Kadınlar ve çocuklar dünya hayatının iki güzel nimetidir. Nimetin şükrünü böyle mi eda ediyorsunuz?

Siz emanete ihanet edenlerin kimlerin ahlakı olduğunu biliyor musunuz?

Ya da bu ihanetin bedelinin ne olduğunu hiç düşündünüz mü?

Veya nimete nankörlük edenlerin nasıl cezalandırıldıklarından haberdar mısınız?

Daha çok sorumuz var biz hanımların sizlere…
Fakat biliyoruz ki ”
kellim kellim la yenfa’ “

Önerilen makaleler

İlk Yorumu Sen Yap

Cevap Ver