İlmin Kağıda Nakşedilmesi

Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla…

Allah’a hamd, Resûl’üne salât ve selam olsun.

Tevhid Medresesinde okuyorken hocalarımız, gördüğümüz derslerden bir konu verir, o konu etrafında araştırma yapmamızı ister ve kendi cümlelerimizle yazmamızı tavsiye ederlerdi. Böylece ilk yazılarımı yazmaya başlamıştım.

Bilgileri toplamak, tertiplemek ve kendi cümlelerinizle kaleme almak bu alanda gelişmek için önemli adımlardır. En önemlisi de bu alanda tecrübeli olanlardan yazınıza dair bir değerlendirme istemektir. Yabancısı olduğunuz ve henüz adımlamaya başladığınız bir yolu çok öncelerden adımlamış olanların tavsiyeleri yolunuzu kısaltmanızı, tamamlayacağınız eksik noktaları çabuk keşfetmenizi sağlar.

Yazdığım yazıları Tevhid Dergisiyle paylaşıyordum. İlk yazım 2015 yılında “Cemaatin Manası ve Önemi” başlığıyla Dergimizin ekim sayısında yayımlandı. Yazımın Dergimizde yayımlanacağı hiç aklıma gelmemişti. Hem çok şaşırmış ve mutlu olmuştum hem de beni teşvik etmişti.

Bu dönemlerde yazdığım birkaç yazım daha Dergimizde yayımlandı.

İlerleyen zamanlarda Halis Hoca’mız, Abdulaziz Ez-Zemzemi’nin “Manzumetu’t Tefsir” ismindeki nazmını şerh etmeye başladı. Rutin derslerin dışında başladığımız bu ders çok ilgimi çekmişti. Murat Hoca’mızın daha önce Dergimizde yazdığı Kavaidu’l Erba’ silsilesinden esinlenerek Manzumetu’t Tefsir derslerini kaleme almayı düşündüm.

Niyetimi Halis Hoca’mıza açtım. Bana bazı tavsiyelerde bulundu ve örnek olması açısından bir bölüm yazmamı istedi. Üç sayfalık bir bölüm yazdım. Hocamız yazıyı inceledikten sonra yazmam hususunda beni teşvik etti. Sonraki yazılarımda da tavsiye ve düzeltilerini eksik etmedi. Böylece Ulumu’l Kur’ân’a yönelik ilk yazım, 2016 yılının Aralık ayında çıkmaya başladı. Yazdığım her metni Hocamıza iletiyordum.

2017 yılının Ramazan ayına geldiğimizde Hocamızın Sakarya’da katıldığı bir yemek davetinin “IŞİD’in Örgüt Toplantısı” olarak lanse edilmesinin akabinde Hocamız tutuklandı. Rabbim hayırlısıyla Hocamızı ehline ve sevdiklerine kavuştursun. Mükâfatlarını hem dünyada hem ahirette kat kat fazlasıyla versin. Allahumme âmin…

Bu elim hadiseden sonra Hocamızın yazılarımı okuyup değerlendirebilmesi için cezaevine göndermeye başladım. Onun teşvik ve tavsiyeleriyle yazı son hâlini alıyor ve sonra Tevhid Dergisinde yayımlanıyordu. 2018 yılının Ağustos ayına kadar on dört makale yayımlandı. Sonrasında yoğunluk nedeniyle ara vermem gerekmişti. Uzun süren bir aranın ardından şimdilerde sünnetin dindeki yeri ve sünnet etrafındaki şüphelere dair başladığım yazı silsilesiyle Dergimizde yazmaya devam ediyorum.

Son olarak, 100. sayısına ulaşan Tevhid Dergisini tebrik ediyor ve gelecekte uzun ve bereketli bir yayın hayatı sürmesini Rabbimden diliyorum.

Âlemlerin Rabbi olan Allah’a hamdolsun.

Önerilen makaleler

İlk Yorumu Sen Yap

Cevap Ver