Ben Kapitalizm!

Şeytan konuşuyor: “Ben Kapitalizm. Ben şeytanın iradesinin gerçekleşmesinin ana vesilelerinden biriyim. Bakmayın cinsiyetçilik yaptığıma, cinsiyetim yok benim. Bakmayın ırkçılık yaptığıma, vatanım da yok benim… Şeytan dostumdur tamam da elimde haçla da gelebilirim, başıma sarık sararak da. Tanrı her insanın içinde, nefsinde bana bir makam ayırdı ve son insana kadar bana mühlet verdi. Ben size yabancı biri değilim. Nefsinize hoş gelen her şeyin yanında ben varım ben, ben, ben…”

Columbia Üniversitesi’nin Nobel ödüllü ekonomist Joseph Eugene “Joe” Stiglitz Amerikalı ekonomist ve Columbia Üniversitesi öğretim görevlisi. 1973’te John Bates Clark Madalyası’na layık görüldü ve 2001 yılında Nobel Ekonomi Ödülü aldı. 75 yaşında. 9 Şubat 1943 tarihinde Gary’de doğdu. Yahudi bir aile olan Charlotte ve Nathaniel Stiglitz’in oğlu. Küreselleşme, piyasa tutuculuğu ve Uluslararası Para Fonu, Dünya Bankası gibi bazı uluslararası kurumlar hakkındaki kritik bakış açılarıyla ünlü. Onun kapitalizme itirazları var. Kapitalizmi en iyi onlar bilir. En radikal eleştiriler de yine onlardan geliyor bu durumda.

Bu arada kapitalist madam Melania Trump giydiği montla gündem oldu. ABD, Teksas’ta çocukların kaldığı kampı ziyaret eden bayan Trump’ın tercih ettiği asker yeşili montun arkasındaki “I don’t really care, do you?/Gerçekten umursamıyorum, sen umursuyor musun?” yazıyordu. Donald Trump bu ifadelerin basına yönelik olduğunu açıkladı sosyal medyadan. Sahi, ABD başkanının umurunda olmayan Amerikan Medyası niye bizim umurumuzda olsun ki! Amerikan kamuoyu da STK’ları da üniversiteleri de bay başkanın çok da umurunda değil aslında. O da biliyor sistemin nasıl işlediğini ve “takmıyor”.

Şimdi Joe’nun kapitalizme itirazına bir bakalım isterseniz:

“Merhaba… Ben kapitalizm! Küçük kızlarınızı Barbie bebeklerle büyüttüm, bugün sizden estetik operasyon için para istiyorlar diye neden şaşırıyorsunuz!

Çıkarlarım uğruna kocaman bir moda endüstrisi meydana getirdim! İstediğimi de elde ettim, 17 yaşındaki kızların çoğu dış görünüşlerinden rahatsız.

Ben kapitalizmim! Bir kadının bir moda dergisini 15 dakika karıştırması kendi vücudunu beğenmemesine yetiyor!

Ben kapitalizmim ve bakış açınızı öyle bir değiştirdim ki, hırsız bir CEO’nun hayat hikayesi sizin için ‘azim ve başarı hikayesi’ olabiliyor.

Ben kapitalizmim ve ortalama bir insanın günde 5,5 saat TV izlediği, kitap okumadığı, tiyatro ve sinemaya çok az gittiği bir toplumda alaşağı edilmek gibi bir kaygım yok!

Ben kapitalizmim ve Steve Jobs tabii ki çok önemli biriydi, ancak %1’inizin ihtiyacı olan makineleri 3. Dünya Ülkelerinde, ucuz işçilerle üretmekte çok başarılıydı…

Elbette bütün kapitalistler birer ‘aziz’ gibi konuşacaklar, tıpkı Bill Gates gibi, 150 milyon dolarlık 66.000 m2 bir evde yaşayan bir aziz!

Ben kapitalizmim ve benim yüzümden ortalık miras kavgaları yüzünden kanlı bıçaklı olmuş akrabalarla dolu.

Her yıl 20 milyon çocuk açlıktan ölürken siz bir koşu bandının üstünde fazla yağlarınızı eritmek için ter döküyorsunuz!

Ben kapitalizmim ve benim yüzümden dünyada 600 milyon obez ve 1.4 milyar aç insan var!

Ben kapitalizmim ve Starbucks için kahve üreten bir çiftçinin oradan bir bardak kahve satın alabilmesi için 3 gün çalışması gerek!

Ben kapitalizmim ve Uzakdoğu’da 6-12 yaş arası kızlar 200$ gibi komik bir paralarla seks kölesi olarak satılıyorlar.

Ben kapitalizmim ve ‘serbest piyasa ekonomisi’ dünyanın en büyük yalanı.

Ben Kapitalizmim ve Amerikalıların %24’ü eğer milyarder olmaları için bütün ailelerini reddetmeleri gerekecekse bunu yapabileceklerini söylüyor.

Ben kapitalizmim ve kadınlara sesleniyorum! Lütfen birer obje haline geldiğinizi aklınıza getirmeden Victoria’s Secret’a koşun. Victoria’s Secret ülkelerine Türkiye de eklendi, avuç içi kadar çamaşıra 80$ verince çok mutlu olacağınızı garanti ediyorum!

Ben kapitalizmim ve 15 yaşındaki bir çocuğun iPad alabilmek için böbreğini sattığını duyunca zevkten dört köşe oldum!

Ben kapitalizmim ve Madonna’nın sadece Londra’da 8 evi var, ortalama 600 evsize barınak olabilecek büyüklükte.

Ben kapitalizmim ve Tayland’da Disney fabrikası için çalışan bir çocuğun Disneyland’e girecek parayı çıkarması için 55 gün çalışması gerek.

Afrika kıtası dünyanın altın rezervlerinin %90’ını elinde bulundurmasına rağmen, dünyada sadece 4 tane Afrikalı milyarder var.

Ben kapitalizmim ve Afrika kıtasından her sene 8.5 milyar $ değerinde pırlanta çıkıyor, kıtanın açlık sorununu çözmeye yetecek miktar…

Ben kapitalizmim ve siz pırlantalara bayılırsınız, Hindistan’da 1 milyon kişi günde 1.2 dolar kazanarak o pırlantaları üretiyorlar.

Dünyayı sarışın kadınların güzel olduğuna inandırdım, bu yüzden Asya kıtasında 300 milyon kadın düzenli olarak beyazlatıcı sabun kullanıyor.

Ben kapitalizmim ve sizin hayatlarına özendiğiniz Hollywood yıldızlarının %64’ü kokain bağımlısı.

Ben kapitalizmim ve yılda 20 milyon çocuk açlıktan ölürken siz aynı tişörtü haftada iki defa giymeye utanıyorsunuz.

Ben kapitalizmim ve siz hangi tanrıdan bahsediyorsunuz, artık farkına varın, taptığınız tek tanrı benim!

Ben kapitalizmim ve siz hangi tanrıdan bahsediyorsunuz, Müslümanlar 5 yıldızlı Kâbe manzaralı otellerinde, ‘ibadet’ ederlerken?

Ben kapitalizmim ve siz hangi tanrıdan bahsediyorsunuz, bütün dünya Hristiyan bayramı Noel’i sırf alışveriş yapıp eğlenmek için ‘kutlarken’?

ABD’de 7 milyon evsiz insanın olduğundan kimsenin haberi yok çünkü TV’de gördüğünüz Amerikalıların hepsi havuzlu villalarda yaşıyorlar.

Ben kapitalizmim ve yine başardım! Bütün kadınları dolapları tıka basa dolu olduğu hâlde giyecek hiçbir şeyleri olmadığına inandırdım.

Dünya nüfusunun %50’si dünya kaynaklarının ve zenginliklerinin %1’ine sahip. Dünya nüfusunun %1’i dünya kaynaklarının ve zenginliklerinin %50’sine sahip.

Ben kapitalizmim ve bankacılar benim evlatlarım. Amerikalıların %85’i eğer ekonomik durumlarını iyileştirebilecekse faşist bir hükümeti seçebileceklerini söylüyor. İşte bu kapitalin gücü!

Sizi özgür bırakmayan, fikirlerinize sansür vuran, en sonunda polis kurşunuyla öldüren bir devleti kendi elinizle kurmanız ne tuhaf? Sizin ağzınızı burnunuzu kırıp hapse tıkmaları için bir devlet kuracak parayı, kendi vergilerinizle sağlamanız ne kadar tuhaf? ‘Amy Winehouse’ bağımlılarına acırken, hepinizin birer bağımlı olduğunu unutmanız ne kadar komik! Zavallı tüketim bağımlıları.”

İlginç değil mi, sizin polisiniz size işkence yapar, sizin öğretmeniniz size yalan söyler, sizin tarihinizle dalga geçer. Hainler kahraman, kahramanlar hain ilan edilir. Sizin askeriniz darbe yapar ve yönetime el koyar. Kapitalizmin ağına düşmüşseniz bunlar sıradan şeylerdir o zaman.

İşte böyle. Biz bugünlerde bir yandan FETÖ’yü, terörü, MESA ve doları konuşuyoruz ya, tam yerine denk geldi bir kapitalizm manzarası koyuyorum masanıza. Hem de bu bir “itirafçı”nın itirafları! Bugünkü kriz aslında kapitalizmin ve ona dayanarak ayakta durmaya çalışan Siyonizm’in krizidir. 2. Dünya savaşı sonunda faşizm çöktü, soğuk savaşın sonunda Komünizm. Bugün çökmekte olan kapitalizmdir. Selam ve dua ile.

Önerilen makaleler

İlk Yorumu Sen Yap

Cevap Ver