Loader
Küfrün Karanlıklarından, Vahyin Aydınlığına...
Son Sayı | 82. Sayı
Son Sayı | 82. Sayı

Es-Selamu Aleykum ve Rahmetullahi ve Berakatuhu

Hamd olsun, Rabbimiz lütfetti ve bir Ramazan'a daha eriştirdi bizleri. Bu demektir ki Allah (cc), arınmamız, ıslah olmamız ve imani bir canlanma yaşamamız için yeni bir fırsat sunacak bizlere. Bu fırsatı El-Fettâh isminin bir tecellisi olarak düşünebiliriz. Yüce Allah, bu ayda muhtaç olduğumuz tüm hayır kapılarını açıyor. Arınmak isteyenlere tevbe kapısı, cennet isteyenlere Reyyan kapısı, kötü alışkanlıklardan muzdarip olanlara şeytanların zincire vurulma kapısı, iyilik ve takva yarışında öne geçmek isteyenlere başarı kapısı… İhtiyaç duyduğumuz rahmet kapılarının açılması çok yakın…

Peki bu hayır kapılarına varabilmek için ne yapmalıyız? Bizi manevi olarak yoran su-i amellerimizi belirlediğimiz gibi eksikliğini hissettiğimiz şeyleri de belirlemeli, Ramazan'a ihtiyaçlarımızın farkında olarak girmeliyiz. Rabbimizin açtığı sayısız rahmet kapısından hangisi önünde duracağımıza, sözlü ve fiilî duayla hangi kapıyı zorlayacağımıza dair bir program belirlemeli, bununla da bu ilahi lütfu elde etmeyi hedeflemeliyiz.

Bu ay Halis Hocamız, mübarek Ramazan ayına dair yaptığı nasihatin ardından yine sizden gelen soruları yanıtladı. Rabbim ecrini fazlası ile versin. Sorular şöyle:

"Âlimler için kullanılan 'Âllame-i Cihan (cihanın en çok bilgili olanı), Feridu'l Zaman (zamanın biriciği), Şeyhu'l İslam (İslam'ın şeyhi), Bediüzzaman (zamanın benzersizi), Kâdı'l Kudat (kadılar kadısı)' vb. lakaplar İslami açıdan doğru mudur?"

"Kıymetli hocam, bu ayki yazınızda 31 Mart seçimlerini değerlendirebilir misiniz?"

"Hocam, tevhidi kabul eden birçok kardeşimiz, ilk zamanlarda çevresine karşı çok öfkeli ve hikmetsiz davranabiliyor. Sonra pişman oluyor. Bu durumun önüne geçmek için neler yapabiliriz?"

"Hocam, 'Yaptığınız her hizmet, bir öncekinin devamı ve bir sonrakinin hazırlığıdır.' sözünü çok duydum sizden. Bu sözü biraz daha açabilir misiniz?"

Hocamızın itikad, amel ve menhece dair bizlere sunduğu bilgiler ile beraber, diğer hocalarımızın yazılarını da sizlere sunmaya devam ettik. Anlayıp amel etmek ümidi ile.

Siz kardeşlerimizden ricamız, Rahmet ayı olan Ramazan'da başta Hocamız ve esaret altındaki kardeşlerimiz olmak üzere yeryüzünün bütün Müslimlerine ve mazlumlarına dua etmeyi ihmal etmeyelim.

"Allah'ım, bu Ramazan'ı biz muvahhid kulların için fetihler, zaferler, müjdeler ve sevinçler ay'ı kıl. Hocamızı ve yeryüzünün tüm mazlumlarını rahmet ayında genişliğe kavuştur, kavuştur da böylece gözlerimizi aydın kıl.  Yeryüzünün zalim tağut ve müstekbirlerini de bu ayda perişan et, ordularını dağıt, onları temellerinden sars ve onları yerin dibine batır, Allah'ım." Allahumme âmin.

Affolunmuş olarak Ramazandan çıkmamız temennisi ile…

Selametle kalın.