Loader
Küfrün Karanlıklarından, Vahyin Aydınlığına...

Hipnoz 3

Dr. Seyfullah İSLAM 2019-11-16

Bismillah

Âlemlerin Rabbi olan Allah'a (cc) hamd, Resûl'üne salât ve selam olsun.

Hipnoz konusuna kaldığımız yerden devam ediyoruz inşallah…

Bir önceki yazımızda da değindiğimiz gibi bilinçli hâlimiz, irademizle mantık ve akıl çerçevesinde sergilediğimiz veya verdiğimiz reaksiyonlardır. Bilinçli hâlimiz, sırf işine gelmediği veya hoşuna gitmediği için bile olsa bir olayı reddedebilir, dayatılan eylemin tersine bir davranış sergileyebilir.

Bilinçaltının ise daha anne karnındayken kayıtlara başladığı ve bilhassa kişiliğin, karakterin, inançların ve davranış kalıplarının şekillendiği yer olduğunu vurgulamıştık. Bilinçaltı itaatkârdır; düşünmez, sorgulamaz, kendisine ne söylenirse onu yapar, demiştik.

Tıbbi hipnoz ile kişinin -rızası alındıktan sonra- problemlerine yönelik, kendisine özel telkinlerin bilinçaltına daha derin ve daha kolay yerleşmesini sağlamak amaçlanmaktadır. Bunu yaparken de bir önceki yazımızda bahsettiğimiz beyin dalgalarının belli bir kıvama getirilmesi ile mümkündür. Örneğin; hipnoz olacak olan hastanın belli bir noktaya odaklanması istendikten sonra bazı emir kipi içeren bazı kısa cümlelerle bilinçaltı hazır hâle getirilir. Vücutta bir takım eylemlerle -nefes alıp verme gibi- gevşeme, rahatlama sağlanır. Daha sonra ise söz konusu telkinlere, çoğu zaman dolaylı yönde kullanılan kelimeler, metaforlar eklenerek hastanın belirlenen duygu veya davranışı benimsemesi hedeflenir. Tekrarlanan seanslarla da pekişmesi ve bilinçaltına yerleşmesi sağlanabilmektedir.

Bu anlattıklarımız, klasik tıbbi hipnozun sade ve basit anlatım ile uygulanma biçimiydi. Bunun dışında "sahne hipnozu", "sokak hipnozu", "show hipnozu" vb. gibi daha birçok alanda kullanılan hipnozlar vardır. Yazımızın ana konusu ise bir önceki yazımızda da sorduğumuz, "Rızası veya herhangi bir talebi olmadığı hâlde kişinin bilinçaltına ulaşılması ya da müdahale edilmesi mümkün müdür?" sorusu olacaktır.

Evet, mümkündür ve "subliminal tuzaklar" yötemiyle yapılmaktadır…

Subliminal Tuzaklar

"Subliminal mesaj" ne demektir ve nasıl uygulanmaktadır?

Subliminal mesajlar konusuna değinmeden önce burada bilinç ve bilinçaltının şu özelliğini tekrar hatırlatmak gerekir:

İnsan, bilinçli/şuurlu bir tercih ile gördüklerini veya duyduklarını kendince analiz ettikten sonra ya "reddeder" ya da "kabul eder." Çünkü bu tercih en başında önüne seçenek olarak getirilmiştir. Mantığının veya çıkarının olmadığı bir seçeneğe rağbet etmek zorunda bırakılmamıştır.

Bilinç, bilinçaltının önünde bilinç bir filtre görevi görerek âdeta "ban