Loader
Tevhid Kitap
Küfrün Karanlıklarından, Vahyin Aydınlığına...

Fibromiyalji Sendromu

Dr. Seyfullah İSLAM 2018-02-15

 Allah'a hamd, Rasûlüne salât ve selam olsun.

Fibromiyalji sendromu; adına kas romatizması da denilen iskelet ve kas sisteminde, uzun süreli vücutta yaygın ağrı ve hassasiyete yol açan bir hastalıktır.

Fibromiyalji sınıflandırılırken birkaç husus göz önünde bulundurulur. Sadece kaslarda ağrının olduğu ve kas ağrısı ile beraber psikolojik problemlerin veya kas ağrısı ile beraber başka rahatsızlıkların eşlik ettiği fibromiyalji şeklinde ele alınmaktadır.

Fibromiyaljide iskelet ve kas sistemine ait belirtiler: Kaslarda ağrı, eklemlerde tutukluk, yumuşak dokularda şişlik hissi olarak sıralanabilir.

İskelet ve kas sistemi dışı belirtiler: Yorgunluk, sabah tutukluğu, uyku bozukluğu, uyuşukluklar, iskelet ve kas sistemi dışındaki belirtileri oluşturmaktadır.

Eşlik eden belirtiler: Duygusal değişkenlik, baş ağrısı, adet dönemi ağrıları, ishal ve kabızlık, kuru göz belirtileri, raynaud fenomeni (el ve ayaklarda soğukta oluşan renk değişikliği)

Genelde tedaviye ilk etapta basit ağrı kesici ve kas gevşeticilerle başlanır, ciddi anlamda bir düzelme olmadığından çoğunlukla da ağır ağrı kesiciler ve psikiyatrik ilaçlarla tedavi sürdürülür.

Fibromiyalji ile benzer bir tablo oluşturan durumlar:

Bel ve boyun ağrıları

Depresyon

Ağır kronik hastalıklar

Kronik yorgunluk sendromu

Hipotiroidi (düşük tiroit)

Uyku bozuklukları

•••

Fibromiyaljide Tedavi

Her hastanın ayrı ayrı ele alınması ve tedavi programının hastaya özel düzenlenmesi gerekir. Hastaların gelişigüzel ilaç kullanmamaya dikkat etmeleri gerekir. Özellikle psikiyatrik ve ağır ağrı kesici ilaçlardan fayda görebileceğini düşünen kişiler bu ilaçları kullanıyor ve bu daha sonra bağımlılık yapabiliyor. Ancak eşlik eden bir psikolojik bozukluk varsa mutlaka psikolojik destek almaları, hemen psikiyatrik ilaç almamaları gerekiyor. Ağrı kesicilerin kontrolsüz kullanımında da böbrek, mide ve tansiyon problemleri gibi yan etkiler ortaya çıkabilmektedir.

Fibromiyalji hastalığının tedavisinde en önemli prensip hasta hekim işbirliğidir. Öncelikle kişiye hastalığın sebepleri ve hastalığı hakkında gerekli bilgilendirmeyi, hastalıktan korunma yollarını öğretmek çok önemlidir. Tedavi, değişik bulguların olması nedeniyle hastaya özel düzenlenir.

Fibromiyalji hastalığında asıl sebep olan fibrozitlerin (ağrılı kas düğümleri) çözülmesine yönelik bir yol izlenmeli. Fibromiyaljisi olan kişinin bağışıklık sistemi kuvvetlendirilip daha sonra fibrozitleri çözülerek bir tedavi belirlenebilir.

Muayene ile tespit edilen kas düğümcüklerine, PRP uygulaması (hastadan alınan kanın işleme tabî tutularak ayrıştırılmış beyaz kan hücresinin ilgili bölgeye uygulanması), hastadan alınan kanı ozonlaştırarak uygulanması, kuru iğneleme ve hacamat uygulamalarından biri veya birkaçı ile doku içindeki sertleşmeler yok olabilmektedir.

Fibrozitin kaybolmasıyla ağrı ve kas spazmını oluşturan faktörlerin de salınımı durmaktadır. Kas spazmının yok olmasıyla, vücutta kas spazmına bağlı olarak oluşan belirtiler de yok olmaktadır. Uygulanan manuel terapi yöntemleriyle de kas uzunluğu arttırılmakta ve sonrasında hastaya özgü verilen egzersizler fayda sağlamaktadır.

Fibromiyaljiden Korunmak İçin Şunlara Dikkat Edilmeli

Fibromiyalji her ne kadar hayatı tehdit eden bir hastalık olmasa da hayat kalitesini son derece etkilediği için titizlikle takip edilmelidir. Tedavisi uzun sürebilen fibromiyalji bulgularında düzelme olana dek hekim kontrolü şarttır. Fibromiyaljiden korunmak için şunlara dikkat etmek gerekir:

• Özellikle kas hassasiyeti olanların düzenli olarak egzersiz yapmaları çok önemlidir. Gevşeme, germe egzersizleri, masaj, yürüyüş, yüzme ve bisiklete binme gibi aktiviteler faydalıdır.

• Fibromiyalji tedavisi için kullanılan ilaçlar; ağrıyı azaltmak, uykuyu düzenlemek ve depresyonu tedavi etmeye yönelik verilir. Psikiyatrik ilaçlar, ağrı kesiciler, uyku düzenleyiciler ve kas gevşetici ilaçlardan etkin ve uzun süreli tedavi beklenmemelidir.

• Genel olarak özellikle ağır fibromiyaljisi olanlar çay, kahve, kola gibi asitli ve şekerli maddelerden uzak durmalılar.

• Fizik tedavi uygulamalarından sıcak uygulama, derin ısıtıcılar ve elektriksel tetikleme, masaj ve kaplıca kürleri tavsiye edilir.

• Sıcak ve kuru hava fibromiyaljisi olanlara rahatlama sağlar ve geçici de olsa iyi gelir.

• Hafif ve terlemeyi önleyen iç çamaşırlar seçilmeli

• Yoğun stres ve belirsizliklerden uzak durulmalı

• Omuzda uzun süreli çanta taşımaktan kaçınmalı

• Aktif olmaya çalışmalı ve uzun süre aynı pozisyonda kalmamalı

• İşte, evde, ayakta dururken ya da otururken duruşa dikkat edilmeli

• Su içme alışkanlığı kazandırılmalı ve çok su içilmeli

Sözümüzün sonu; âlemlerin Rabbi olan Allah'a hamdolsun.

Bu Sayfayı Paylaş :